.
.
.

شرکت توتال: ایران به شرکت های نفتی قراردادهای سکسی(SEXY) پیشنهاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به دنبال مذاکرات روز گذشته شرکت های نفتی اروپایی و مقامات ایرانی در داووس بر سر توسعه میادین نفتی و گازی این کشور پس از رفع تحریم ها، به گفته مدیر کل شرکت توتال، تهران در این زمینه پیشنهادهایی داده که وی از آنها به عنوان پیشنهادهای "سکسی" یاد کرد .
کریستوف دی مارگری مدیر کل شرکت توتال فرانسه که در حاشیه نشست اقتصادی داووس با تلویزیون آمریکایی بلومبرگ گفتگو می کرد اظهار داشت: " قراردادهای پیشنهادی ایران بیش از پیش "سکسی" هستند. آنها نهایتا منتظر رفع تحریم ها هستند تا این قراردادها عملی شوند".
وی تاکید کرد، شرکت توتال حق ندارد به پروژه های سابق خود در پارس جنوبی بازگردد، زیرا تحریم ها همچنان برقرار هستند.
شرکت توتال که سومین شرکت بزرگ نفتی اروپاست، در سال 2009 پس از اعمال تحریم ها علیه ایران عمل به قرارداد خود با تهران را متوقف کرد.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای نجات اقتصاد این کشور که در سال گذشته با رشد منفی 5 درصدی در اثر تحریم ها، روبرو شد، نیاز شدیدی به قراردادهای جدید دارد. روحانی اولین رئیس جمهور ایران در ده سال گذشته است که در نشست داووس شرکت می کند.
بعضی از این تحریم ها براساس قرارداد 24 نوامبر سال گذشته ایران با 6 قدرت بزرگ جهان رفع خواهد شد، اما بخش مهمتر آنها تا زمان عقد یک قرارداد جامع پابرجا خواهند ماند.

"دی مارگری" مدیر کل شرکت توتال گفت: " روحانی روز گذشته در جلسه مدیران اجرایی بخش انرژی جهان شرکت کرد که خود من نیز در آن حضور داشتم".

مذاکرات به منظور کاهش یا حذف کامل تحریم ها علیه ایران ادامه خواهد یافت تا زمانی که برنامه هسته ای این کشور تنها منحصر به تولید انرژی شود.

مدیر کل توتال پیام روحانی را به این شکل نقل کرد: "ما هم نفت زیاد داریم و هم گاز زیاد. ما نیار به تجربه های مدیریتی شما داریم، ما به تکنولوژی شما نیازمندیم، اما در واقع ما نیازی به پول شما نداریم".

وی در ادامه نقل قول از روحانی افزود: "ما مایلیم شما به کشورمان بازگردید. کشور ما آمادگی دارد در ظرف چند ماه قراردادهای جذابی به شما ارائه کند".

وی افزود، روحانی گفت: "ما خواهان بازگشت شما به کشورمان هستیم. کشور ما آمادگی امضای قراردادهای جدید با شرایط دلخواه با شما را دارد.
توسعه میدان گازی پارس جنوبی از اولویت های ایران است. پارس جنوبی جایی است که شرکت توتال تا سال 2009 در آن فعالیت داشت. این فعالیت شامل توسعه صادرات و بهینه سازی میدان های قدیم و جدید با ظرفیت تولید بالاتر است.

آژانس انرژی، سازمانی مشورتی است که 28 کشور در آن عضویت دارند و مقر آن در پاریس قرار دارد .

این آژانس روز جمعه 21 ژانویه میزان صادرات روزانه نفت ایران در سال 2013 را بطور متوسط 1.07 میلیون بشکه برآورد کرده است.
در پی امضای توافقنامه هسته ای میان ایران و 6 کشور بزرگ در نوامبر گذشته، قیمت جهانی نفت تا حدی سقوط کرد.

"دی مارگری" گفت: "در حقیقت درخواست ها و پیشنهادهای ایرانیان به ما مبنی بر آماده بودن و درخواست از ما برای بازگشت به این کشور نشانگر آن است که آنها آماده مذاکرات جدی سیاسی هستند، در غیر این صورت دلیلی وجود ندارد آنها اینجا بیایند و از ما بخواهند که آماده باشیم".

وی گفت: "هر گونه تولید تازه ای در ایران از سال 2017 شروع خواهد شد".

گفتنی است، لفظ سکسی (sexy) در سخنان کریستوف دی مارگری، مدیر کل شرکت نفتی توتال به منظور جذاب توصیف کردن پیشنهادهای تهران به شرکت های نفتی جهان است.