.
.
.

واردات بیش از ۸ میلیارد دلار کالای «بی کیفیت» چینی به ایران

با استفاده از شرایط تحریم ها صورت گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسین فتاحی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ایران، از ورود بیش از ۸ میلیارد دلار کالای «بی کیفیت» چینی به این کشور خبر داد و و خواستار برخورد قضایی با عاملان این روند شد.

فتاحی در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت گفت: «دلیل قابل قبولی نیست که چون کشور در تحریم قرار گرفته باید جنس بی کیفیت وارد کشور شود به همین جهت دستگاه قضایی باید با این گونه تجار داخلی که جنس بی کیفیت چینی وارد کشور کرده‌اند برخورد جدی و قانونی کند.»

از چهار سال پیش، تحریم های سخت بین المللی برای مقابله با برنامه اتمی ایران آغاز شد. از این رو این کشور از خرید بسیاری از کالاهای مورد نیاز خود از بازارهای جهانی باز ماند. همچنین مقادیر زیادی از درآمدهای نفتی ایران در بانک های خارجی از جمله در چین بلوکه شد. چین به ایران می گفت که به دلیل تحریم ها به جای پول نفت حاضر است جنس ارائه دهد.

فتاحی نیا در این باره گفت:«متأسفانه زمانی که کشور از سوی غربی ها در تحریم واقع شد بسیاری از کشورها اهتمام داشتند که از این شرایط سو استفاده مالی به نفع خود کنند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، با انتقاد از اینکه تمام کشورهای جهان به دنبال سود و کسب درآمد بیش تر هستند، تصریح کرد:« متأسفانه در شرایط تحریم واردات کالا از چین و روسیه به اوج خود رسید به طوری که 8 میلیارد و 155 میلیون دلار کالا از چین در سال 91 وارد کشور شده است.»

فتاحی نیا افزود: «به طور حتم جنس چینی که وارد کشور شده تولید مشابه داخلی آن وجود دارد، اما متاسفانه برخی افراد عادت به خرید جنس خارجی کرده اند که این مهم باعث شده که تولیدات داخلی که از بسیاری از کشورهای پیشرفته با کیفیت تر است مهجور واقع شوند.»