.
.
.

ظریف: ما توافق نکردیم که چیزی را برچینیم

در مصاحبه با شبکه سی ان ان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه "سی ان ان" گفت آمریکا توصیف نادرستی از امتیازات توافق 6 ماهه "ژنو" ارائه داده است و ما با برچیدن هیچ چیز موافقت نکردیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، "محمد جواد ظریف" وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه "سی ان ان" تصریح کرد که دولت "باراک اوباما" رئیس‌جمهور آمریکا توصیف نادرستی از امتیازاتی که طبق توافق اولیه 6 ماهه با ایران واگذار می‌شود ارائه داده است و تأکید کرد: ما با برچیده شدن هیچ چیز موافقت نکردیم.

وزیر خارجه ایران در رابطه با این توافقنامه توضیح داد: "نسخه کاخ سفید هم امتیازات را دست کم گرفته و هم در تعهدات ایران طبق توافق ژنو که روز دوشنبه به مرحله اجرا درآمد، غلو کرده است".

ظریف این اظهارات را در "داووس"، سوئیس، که محل برگزاری مجمع جهانی اقتصاد است، بیان کرد و دولت اوباما را متهم کرد که با چنین واژگان و زبانی، موجب ایجاد یک تصورات غلط می‌شود. وی در ادامه گفت: "کاخ سفید تلاش می‌کند تا آن را (توافق ژنو) طوری به تصویر بکشد که اساساً برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران وجود دارد. این واژه‌ای است که آنها مدام استفاده می‌کنند".

ظریف خبرنگار سی ان ان را ترغیب کرد که متن واقعی توافق را مطالعه کند و گفت:" اگر شما در کل متن یک کلمه، یک کلمه واحد پیدا کردید که حتی شبیه به برچیده شدن بود یا می‌شد آنرا به عنوان برچیده شدن معنی کرد، آنوقت حرفم را پس می‌گیرم".

وزیر خارجه ایران تکرار کرد: " ما هیچ سانتریفیوژی را برنمی‌چینیم. ما هیچ تجهیزاتی را برنمی‌چینیم. ما به سادگی تولید نمی‌کنیم. بیش از 5 درصد غنی‌سازی نمی‌کنیم".

بر اساس همین گزارش وزیر خارجه ایران در خصوص ارتباطش با "جان کری" وزیر خارجه آمریکا گفت: "این رابطه بسیار دشوار است زیرا هر دو ما با یک چمدان بزرگ به این مذاکرات آمدیم. پیشرفت‌هایی حاصل شد اما هنوز خیلی زود است که بخواهیم از اعتماد حرف بزنیم".

ظریف در واکنش به باز پس گیری دعوت نامه ایران توسط "بان کی مون" دبیرکل سازمان ملل برای کنفرانس "ژنو 2" درباره سوریه گفت: " ما نوع رفتار با ایران را نمی‌پسندیم. این مسئله اعتبار سازمان ملل یا دفتر دبیرکل را بهبود نمی‌بخشد".

از سوی دیگر وزیر خارجه ایران ابراز امیدواری کرد که مذاکرات درباره سوریه با موفقیت همراه باشد، اما از گروه‌های معارض سوری و حامیان آنها که مخالف حضور ایران در این گفت‌وگوها بودند انتقاد کرد.

ظریف به همراه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران برای شرکت در کنفرانس سالیانه اقتصادی "داووس" در سویس به سر می برند.