.
.
.

بازداشت ده ها تن از شهروندان عرب اهوازی در مراسم بزرگداشت یک شاعر عرب

مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهوازی ”ملا فاضل سکرانی” در شهر فلاحیه (شادگان) برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فعالان حقوق بشر از اهواز گزارش دادند که روز یکشنبه ١٩ – ١-٢٠١۴ بعد از حضور و تجمع باشکوه و چشمگیر جوانان عرب در مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ اهواز “ملا فاضل سکرانی”، نیروهای انتظامی و یگان ویژه ده ها نفر از شرکت کنندگان در این مراسم را دستگیر کردند.


جوانان عرب برای شرکت در این مراسم از شهر اهواز به شهر فلاحیه ( شادگان)سفر کرده بودند.

به گفته منابع محلی بعد از إتمام مراسم ، سه مینی بوس که در حال بازگشت به شهر اهواز بودند در ساعت 6 بعد از ظهر در جاده اهواز- فلاحیه (شادگان) توسط نیروهای امنیتی متوقف و همه مسافران این مینی بوس ها دستگیر و به زندان کارون اهواز منتقل شدند.

بنا به این گزارش ، بعضی از این افراد بدلائل فعالیتهای سیاسی و فرهنگی، سابقه دستگیری داشته اند و دلیل دستگیری آنها که بصورت دسته جمعی صورت گرفته بخاطر سرودن شعرهای ملی در مراسم بزرگداشت بوده است.

همه این جوانان از منطقه ملاشیه شهر اهواز هستند، و تا کنون فقط اسامی ۴۵ نفر از آنها بدست فعالان حقوق بشر رسیده است.

گفتنی است که ملا فاضل سکرانی از شعرای عرب زبان جنوب ایران است که شعرهای او از مرزهای استان عبور کرده، و در جنوب عراق، کویت، امارات، و بخشی از سعودی، عمان و مناطقی دیگر از ساحل شرقی خلیج بین دوستداران شعر عربی عامیانه رایج و متداول است.

پژوهشگران محلی و نویسندگان عرب منطقه همچون یوسف عزیزی و موسی سیادت که در باره فرهنگ مردم عرب ایران تحقیق کرده اند، از این شاعر به عنوان یکی از مدارس شعری مهم در بخش فلولکلور شعر عامیانه یاد می کنند و اشعار او را یکی از بزرگترین دستاوردهای ادبی عرب زبانان در جنوب غربی ایران می دانند.

گفتنی است که ملافاضل سکرانی شاعر بزرگ و بلند پرواز منطقه عرب نشین جنوب ایران است که شعرهای او مرزهای استان را در نوردیده و در جنوب عراق، کویت، امارات، وبخشی از سعودی، عمان و مناطقی دیگر از ساحل شرقی خلیج بین دوستداران شعر عربی عامیانه رایج و متداول است.

پژوهشگران محلی و نویسندگان عرب منطقه همچون یوسف عزیزی و موسی سیادت که در باره فرهنگ مردم عرب ایران تحقیق کردند از این شاعر به عنوان یکی از مراجع مهم شعری در بخش فلولکلور شعر عامیانه یاد می کنند و اشعار او را به یکی از بزرگترین دستاوردهای ادبی زبان عربی در جنوب غرب ایران می دانند.