.
.
.

ایران غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در سایت نطنز را متوقف کرد

در اولین قدم برای اجرای توافقنامه اتمی ژنو بین ایران و قدرتهای جهانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیر کل پادمان سازمان انرژی اتمی ایران گفت که در حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد، تولید اورانیوم 20 درصد ایران در تاسیسات نطنز متوقف شد.

این مسئول ایرانی به خبرگزاریهای داخلی ایران گفت که توقف این فعالیت هسته ای تا زمانی ادامه خواهد داشت که "طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند." او گفت که در غیر این صورت، ایران می تواند بسرعت به حالت اول باز گردد.

توافقنامه اتمی ژنو بین ایران و قدرتهای جهانی که روز 24 نوامبر به امضا رسید، از روز دوشنبه 20 ژانویه 2014 اجرایی خواهد شد. بر اساس این توافقنامه ایران بعضی از برنامه اتمی خود را به حالت تعلیق خواهد آورد و در عوض قدرتهای جهانی نیز بخشی از تحریمهای ایران را تخفیف خواهند داد.

در اولین قدم قرار است که ایران غنی سازی اورانیوم 20 درصد در تمامی سایتهای اتمی خود را متوقف کند، و ذخایر با غنای 20 درصد را به اکسید اورانیوم و یا اورانیوم 5 درصد تبدیل نماید.

راست آزمایی تعهدات ایران در این توافقنامه بر عهده آژانس بین المللی انرژی اتمی است، که در روزهای اخیر بر تعداد بازرسان خود در ایران افزوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم بازرسان آژانس پس از توقف غنی سازی 20 درصد در سایت هسته ای نطنز، به مقصد سایت فردو در قم حرکت کرده اند.

قدرتهای جهانی اعلام کردند که برای تخفیف تحریمهای ایران منتظر گزارش آژانس از اقدامات ایران خواهند ماند.