.
.
.

تلاش کاخ سفید برای جلوگیری از وضع تحریم های جدیدعلیه ایران

سناتور گراهام گفت توضیحات ویندی شرمان نگرانی مرا بیشتر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دولت آمریکا در تلاش است تا همه اعضای ناراض کنگره از توافقنامه اولیه هسته ای با ایران را قانع سازد که دست از وضع تحریم های جدید علیه این کشور بردارند. اما به نظر می رسد تاکنون موفقیت چندانی دست نیاورده است.

ویندی شرمان، ارشدترین مقام آمریکایی درمذاکرات هسته ای با ایران برای بیان توضیحات و درخواست از نمایندگان کنگره، در دست نگهداشتن از وضع تحریمات جدید علیه این کشورازکنگره دیدار کرد. لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه پس از شنیدن این توضیحات گفت: "توضیحات شرمان، نگرانی پیشین مرا تشدید کرد".

از سوی دیگر رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین بوش و اوباما، وضع تحریم های جدید علیه ایران را اشتباه خواند و گفت: "از زمان بیل کلینتون تا زمان اوباما به منظور کشاندن ایران به پای میز مذاکره، تحریمات وضع شد و حال این هدف با آمدن ایران به پای میز مذاکره حاصل شده است".

اما این هنوز مشخص نشده است که آیا هاری راید، رهبر اکثریت کنگره که از حزب دمکرات است حاضر است با ارائه لایحه تحریم ها علیه ایران، موقعیت اوباما، هم حزبی خود را مشکل تر کند یا نه؟

در طول یک هفته گذشته، اوباما دوبار از کنگره خواسته است که از وضع تحریم های جدید علیه ایران خودداری کند، تا به دیپلماسی فرصت داده شود. در همین حال اوباما تهدید کرده است که اگر کنگره تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کند وی آنرا وتو خواهد کرد. البته طبق قوانین آمریکا، اگر دوسوم یا بیشتر نمایندگان لایحه ای را در کنگره تصویب کنند، رئیس جمهور مجاز نخواهد بود که آنر وتو کند.

توضیحات ویندی شرمان، آخرین تلاش دولت اوباما بود تا نگرانی های اعضای کنگره را بر طرف سازد. اما آنطور که به نظر می آید و با اظهارات سناتور گراهام که گفت نگرانی پیشین من پس از این توضیحات، بیشتر شد، تردید را در موفقیت کاخ سفید در قانع کردن کنگره بیشتر کرد.

در همین حال باب کروکر سناتور جمهوریخواه پیشنهاد مصالحه کرده است. وی پیشنهادکرد که برای مدت 6 ماه، که مدت توافقنامه بین ایران و شش قدرت بزرگ جهان است، از وضع تحریم جدید خودداری کنند.

وی گفت: "ما چرا تاریخ 21 ژوئیه که روز پایان موافقتنامه است را برای وضع تحریم های جدید انتخاب نکنیم؟ چون اگر تا آن تاریخ توافق دلخواه با ایران نشد، دست به وضع تحریم های جدید بزنیم".

نظارت بر اجرای مفاد توافقتنامه ژنو که بین ایران و قدرت های بزرگ امضاء شد، به عهده سازمان بین المللی انرژی اتمی است.

لازم به یادآوری است براساس مفاد توافقتنامه مذکوربه موازات اجرای آن توسط ایران، بتدریج بعضی از تحریم های اعمال شده علیه ایران برداشته خواهد شد.