.
.
.

بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ۹ بهمن از معدن اورانیوم گچین بازدید می‌کنند

به گفته سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد بر اساس تفاهنامه با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بارسان این نهاد، نهم بهمن ماه از معدن اورانیوم گچین بازدید خواهند کرد.

کمالوند در مصاحبه با تلویزیون سراسری ایران، اظهار داشت: «بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از معدن گچین براساس بیانیه تهران نهم بهمن ماه به تهران سفر می‌کنند.»

کمالوندی افزود: «بازدید از معدن گچین براساس تفاهم نامه میان سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین الملللی انرژی اتمی انجام می‌شود.»

وی در پاسخ به سوالی درباره گام دوم اجرای تفاهم نامه اظهارداشت: «هنوز دستور کار مذاکرات ایران و آزانس که قرار است ۱۹ بهمن ماه در تهران برای گام دوم بیانیه تهران انجام شود، مشخص نیست.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران یادآور شد: «بازدید از کارخانه آب سنگین اراک جزو گام اول بود که انجام شد و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز از آن رضایت داشت.»

وی تصریح کرد: «قرار است دوره گام‌ها سه ماهه باشد که دوره گام نخست که از ۲۰ آبان براساس تفاهم نامه آغاز شده است که دهه دوم بهمن ماه روزهای پایان گام اول است و قرار است ۶ موضوع یادشده در تفاهم نامه تهران نهایی شود.»

علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران و یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز ۲۰ آبان ماه در تهران بیانیه مشترکی را با عنوان «چهارچوب همکاری» به همراه یک ضمیمه ۶بندی امضا کردند که براساس آن بازرسان آژانس اجازه بازدید از کارخانه تولید آب سنگین اراک و معدن گچین را در بندرعباس اجازه یافتند.

این اقدام‌ها بر پایه توافق اتمی ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد. برپایه این توافق، تهران بخشی از فعالیت‌های اتمی خود را تعلیق می‌کند و در مقابل، بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، تعلیق می‌شود.

این توافق اولیه و مدت زمان اجرای آن ۶ ماهه است.

برپایه این توافقنامه، ایران اجازه غنی سازی اورانیوم با غلظت بیش از 5 درصد ندارد.

غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در ایران، مهم‌ترین چالش میان تهران و غرب بود. غرب ایران را متهم می‌کند که با غنی سازی اورانیوم با درصد بالا، قصد ساخت بمب اتمی دارد. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد و می‌گوید از اورانیوم غنی سازی شده به عنوان سوخت راکتورهای هسته‌ای خود استفاده می‌کند.