.
.
.

اتحادیه اروپا از ۳۰ دی بخشی از روابط تجاری با تهران را از سر می‌گیرد

در صورت آغاز تعلیق و محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای تهران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه در اتحادیه اروپا گزارش داده است که به محض اینکه ایران، محدود کردن برنامه هسته‌ای خود را آغاز کند، از روز ۳۰ دی بخشی از روابط تجاری با این کشور از سر گرفته خواهد شد.

بنا بر این گزاش، مسئولانی در اتحادیه اروپا گفته‌اند به محض اینکه بازرسان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل و آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کنند که ایران برای اطمینان بخشیدن به جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌ای خود، اجرای مجموعه‌ای از اقدامات برای محدود سازی این برنامه را شروع کرده است، وزیران خارجه اتحادیه اروپا، آغاز روابط تجاری این اتحادیه با ایران را اعلام خواهند کرد.

طبق این گزارش انتظار می‌رود آژانس بین المللی انرژی اتمی، امروز جمعه ۲۷ دی نظر خود را اعلام کند و تصمیم و مقررات مربوطه نیز اعلام شوند.

برپایه توافق‌های انجام شده در مقابل تعلیق بخشی از فعالیت‌های اتمی ایران، برخی از تحریم‌هایی که آمریکا اعمال کرده است لغو می‌شود و تهران می‌تواند حدود ۴ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده خود را دریافت کند. اتحادیه اروپا هم تحریم‌های سال ۲۰۱۲ در زمینه بیمه و حمل محموله‌های نفتی ایران را لغو خواهد کرد.

اتحادیه اروپا همچنین تحریم علیه تجارت طلا، فلزات قیمتی و محصولات پتروشیمی را لغو می‌کند.

این اقدام‌ها برپایه توافق اتمی ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ صورت می‌گیرد. برپایه این توافق، تهران بخشی از فعالیت‌های اتمی خود را تعلیق می‌کند و در مقابل، بخشی از تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، تعلیق می‌شود.

این توافق اولیه و مدت زمان اجرای آن ۶ ماهه است. هدف از آن هم اطمینان حاصل کردن از مسالمت آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است.