.
.
.

ظریف در دیدار با اسد بر حمایت ایران از دولت سوریه تاکید کرد

طی سفر وی به دمشق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، بر حمایت ایران از دولت سوریه تاکید کرد.

ظریف در جریان سفری منطقه‌ای، چهارشنبه ۲۵ دی، به دمشق پایتخت سوریه رفته است. او پیش از این به اردن، عراق و لبنان رفته بود.
به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) ظریف در دیدار با بشار اسد، حمایت جمهوری اسلامی ایران را از دولت و ملت سوریه در تلاش برای نتیجه بخش بودن کنفرانس بین المللی صلح سوریه، اعلام کرد.

بنا بر این گزارش، ظریف تاکید کرده است که بحران سوریه تنها به دست مردم این کشور حل خواهد شد و تنها سوری‌ها هستند که حق تعیین سرنوشت کشور خود را دارند.

سانا افزوده است که ظریف، بر عزم مقام‌های ایرانی برای همکاری با سوریه در مسائل مختلف و ادامه همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف به گونه‌ای که به سود مردم دو کشور و همه مردم منطقه است، تاکید کرد.

بنا بر این گزارش، بشار اسد نیز در این دیدار نسبت به خطر تفکر «تروریستی» هشدار داد و بر ضرورت همکاری همه گان برای ریشه کن کردن این اندیشه، تاکید کرد. دولت سوریه، به مخالفان خود «تروریست» می‌گوید.

جمهوری اسلامی ایران، مهم‌ترین متحد منطقه‌ای نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و حامی این نظام است. با وجود اینکه مقام‌های ایرانی، می‌گویند هیچ نیروی نظامی به سوریه اعزام نکرده‌اند و حمایت‌هایشان از نظام اسد، سیاسی است، فیلم‌هایی ویدیویی از حضور نیروهای سپاه پاسداران ایران در سوریه منتشر شده است.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) نیز درباره دیدار ظریف و اسد گزارش داده است که وزیر امور خارجه ایران با تشریح روند سیاسی به وجود آمده به دنبال مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و گروه۱+۵، بر دیدگاه اصولی ایران درباره مبارزه با «افراط‌گرایی، خشونت و فتنه‌های مذهبی» در منطقه تاکید کرد و افزود: «برای حل بحران سوریه باید بر پایه واقع‌بینی و از طریق گفت‌وگوی سیاسی به سمت رسیدن به راه‌حل حرکت کرد.»

اشاره ظریف به مذاکراتی است که میان ایران و آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان به دستیابی دو طرف به توافقنامه اولیه اتمی در دو ماه پیش منتهی شد.

ظریف افزود: «اجلاس ژنو ۲ ظرفیتی سیاسی و بین‌المللی برای حل بحران سوریه است که برگزاری موفقیت‌آمیز آن می‌تواند از استمرار کشتار انسان‌های بی‌گناه و افراطی‌گری جلوگیری کند.»

قرار است کنفرانس بین المللی صلح سوریه، موسوم به ژنو۲، دوم بهمن ماه در سوئیس برگزار شود. ایران تا کنون به این کنفرانس دعوت نشده است با اینکه روسیه و دولت سوریه بر حضور تهران، تاکید دارند.

آمریکا شرط حضور ایران را پذیرش نتایج کنفرانس ژنو۱ از سوی این کشور می‌داند. ظریف اما بار‌ها تاکید کرده است که ایران هیچ پیش شرطی را برای حضور در کنفرانس، نمی‌پذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم