فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 550 میلیون دلار از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد می شود

  پس از امضای توافق مهم توسط این کشور با قدرت های بزرگ

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ایران اولین قسط 550 میلیون دلاری از 4.2 میلیارد دلار پول های بلوکه شده این کشور توسط آمریکا را اول فوریه دریافت می کند. این مبلغ بخشی از توافقنامه مهم دیروز این کشور با مقامات غربی 1+5 است که به تدریج تحریم ها باید کاهش یابند.

  یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز روز یکشنبه 12-1-2014 گفت، ایران اول ماه فوریه اولین قسط از این مبلغ را دریافت خواهد کرد. وی افزود آزاد سازی این پول طی چندین قسط براساس برنامه از پیش طرح شده، تا ماه ژوئیه آینده تکمیل خواهد شد.

  تحت توافقنامه 24 ماه نوامبر سال گذشته بین ایران و گروه 1+5، چنانچه ایران هسته ای خود را محدود کند، 4.2 میلیارد دلار پول بلوکه شده این کشور آزاد و تحریم های اجرا شده علیه این کشور به تدریج کاهش خواهند یافت.

  اما بخشی از دریافت اقساط این پولهای آزاد شده توسط ایران، به این وابسته است که این کشور از غنی سازی %20 اورانیوم دست برداشته و فقط به غنی سازی %5 اورانیوم بپردازد.

  کاخ سفید روز یکشنبه توافق مهم ایران با قدرت های بزرگ در باره برنامه هسته ای این کشور که از بیستم ماه جاری ژانویه به اجرا در می آید، را تایید کرد.

  کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: "ایران از روز بیستم ژانویه شروع به از بین بردن ذخایر اورانیوم غنی شده %20 می کند. در همین راستا ایران ماشین آلاتی که این غنی سازی بالا را ممکن کرده بودند، را نیز از بین خواهد برد"

  باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در باره توافق روز یکشنبه گفت: "من هیچ تردیدی ندارم که رسیدن به یک توافقنامه جامع و نهایی با ایران کار ساده ای نخواهد بود، اما به خاطر امنیت ملی ما و امنیت جهان، وقت آن فرا رسیده است که به دیپلماسی شانسی داده شود".

  وی افزود: "اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، واشنگتن با شدت هر چه تمامتر، رژیم تحریم ها علیه این کشور را ادامه خواهد داد".

  در عین حال وی هشدار داد: "وضع کردن تحریم جدید علیه ایران، پیشرفت های دیپلماتیکی را که حاصل شده است به خطر می اندازد و اگر کنگره زمانی که مذاکرات با ایران در جریان است، تحریم های جدیدی وضع کند، من آنرا وتو خواهم کرد".

  جان کری وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه یکشنبه 12-1-2014 در یک کنفرانس مشترک تلویزیونی با همتای قطری خود در پاریس اعلام کرد که کشورهای 1+5 با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور به توافق رسیده اند و ایران متعهد شده است که از بیستم ژانویه جاری به اجرای آن بپردازد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران