فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ملی‌ پوشان ایرانی بدون یوزپلنگ به برزیل می‌روند

  مخالفت فیفا با چاپ لوگوی یوز آسیاسی روی پیراهن تیم ملی فوتبال ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) طی نامه‌ای که به کارگروه یوز ایرانی ارسال کرد، چاپ لوگوی یوزپلنگ آسیایی را بر روی پیران‌های تیم ملی فوتبال ایران، خلاف بند ۷ ماده ۱۱ آیین نامه مربوط به وسایل بازیکنان، مصوبه هیات رئیسه فیفا دانسته است.

  هومن جوکار، رئیس پروژه یوز ایرانی و عضو کارگروه یوز با اعلام این مطلب گفت: «از این رو طبق این بند ماده لوگوی طراحی شده نمی‌تواند روی پیراهن تیم ملی قرار گیرد.»

  تاکنون نمادی به این صورت بر روی پیراهن بازیکنان در جام جهانی استفاده نشده بود. تصمیمگیرنده استفاده از فضای پیراهن بازیکنان شرکت کننده در مسابقات، فیفا است، و تا کنون تنها برای میزبان بازی‌ها امتیازاتی ویژه در نظر گرفته شده است.

  طرح یوز ایرانی دغدغه فعالان محیط زیست

  به گفته آقای جوکار، عدم استفاده از طراح لوگوی یوز ایرانی، روز ۱۶ دی ماه طی نامه‌ای خطاب به سازمان حافظت از محیط زیست اعلام شده است.

  اعلام مخالفت فیفا با استفاده از این لگو در حالی است که آبان ماه امسال، سپ بلا‌تر، رییس این فدراسیون، در سفر به ایران و گفت‌و‌گو با معصومه ابتکار، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، موافقت خود را با استفاده از نقش یوزپلنگ بر روی لباس بازیکنان تیم ملی ایران، اعلام کرده بود.

  پیگیری این طرح و چاپ آن بر روی لباس تیم ملی از دغدغه های این روزهای فعالان گردشگری و محیط زیست بوده است. این لوگو پس از برگزاری جلسات بسیار توسط «علیرضا آسانلو» طراحی و از سوی فدراسیون فوتبال برای تایید به فیفا ارسال شد.

  رئیس پروژه یوز ایرانی همچنین تاکید کرد: «این بدان معنا نیست که یوز ایرانی فراموش خواهد شد چرا که کمپینی که به این منظور شکل گرفته کار خود را ادامه خواهد داد.»

  مدتی است افزایش آمار کشته شدن پلنگ ایرانی که از گونه‌های جانوری در حال انقراض است توجه فعالان محیط زیست و مردم را جلب کرده و در ماه‌های گذشته کمپین‌های مختلفی برای حمایت و حفاظت از این جانور تشکیل شده است.

  استفاده از لگوی یوز در برنامه‌های محیط زیست

  به گفته آقای جوکار، هرچند لوگوی یوز از سوی فیفا برای جا یافتن در پیراهن تیم ملی رد شد، اما باید مذاکراتی انجام شود تا دید در چه بخشهایی می‌توان از این لوگو استفاده کرد.

  پیش‌تر نیز آرش نورآقایی، از فعالان گردشگری در این باره گفته بود: «خبر‌ها حکایت از آن دارد که فیفا با درج لوگوی یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی موافقت نکرده است. با این حال فدراسیون فوتبال قرار است در روز ۶ بهمن و در هنگام رونمایی از پیراهن تیم ملی، از لوگوی طراحی شده نیز رونمایی کند. شاید بتوان از این لوگو بر روی لباس حامیان و تماشاگران و حتی در موارد دیگر استفاده کرد.»

  جام جهانی 2014 برزیل

  بیستمین دوره جام جهانی فوتبال، خردادماه امسال و با حضور سی و دو تیم در کشور برزیل برگزار خواهد شد. این دومین بار است که این کشور میزبان برگزاری بازیهای جام جهانی شده است.

  براساس نتایج قرعه کشی جام جهانی، تیم فوتبال ایران به همراه تیمهای آرژانتین، بوسنی و هرزگوین و نیجریه در گروه «اف» قرار گرفت. در اولین بازی، ایران ۲۶ خردادماه، در ورزشگاه کوریتیبا به مصاف تیم نیجریه خواهد رفت. دومین بازی ایران ۱۳ خردادماه و در مقابل تیم ملی آرژانتین است و در آخرین دیدار مرحله اول، ایران در مقابل بوسنی به زمین خواهد رفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران