فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 3000 دانشجوی دکترا، کنکور نداده در ایران قبول شده‌اند!

  اعطای بورس به دانشجویان دکترا با در نظر گرفتن ایمان، تقوا و اعتقاد به اسلام در دولت احمدی‌نژاد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مجتبی صدیقی معاون وزیر علوم دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، از پذیرش حدود سه هزار دانشجوی دوره دکترا بدون آزمون به دانشگاه‌ها خبر داده است.

  این در حالی است که برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت احمدی‌نژاد با اعطای گسترده بورس دانشگاههای خارجی، با در نظر گرفتن شرایطی مانند ایمان، تقوا و اعتقاد به اسلام، عده‌ای را وارد دوره‌های دکترا کرده است.

  اما اکنون خبرگزاری ایسنا به نقل از وزیر علوم گزارش داده که گفته است در حال حاضر داوطلبان دریافت بورس داخل و خارج از کشور باید از طریق رقابت در آزمون وارد این دوره‌ها شوند.

  غیرممکن شدن تبدیل بورس خارج به داخل

  آقای صدیقی که در نخستین نشست مشترک وزیر و معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نمایندگان استان‌های مختلف ایران، صحبت می‌کرد، با تاکید بر تصمیمات اصلاحی وزارت علوم گفت: «در حال حاضر داوطبان بورس داخل و بورس خارج باید از طریق رقابت در آزمون وارد این دوره‌ها شوند و تبدیل بورس خارج به داخل هم غیر ممکن است.»

  پیش‌تر نیز مسئله پذیرش دانشجوی دکترا بدون آزمون در رسانه‌ها و روزنامه‌های داخلی ایران بازتاب یافته بود. وب سایت خبری تابناک در مهر ماه سال 1391 در گزارشی نوشته بود این موضوع با وارد شدن ماجرای بورسیه به وجود آمده است.

  بر اساس آنچه در رسانه‌های ایران آمده بود، دولت دهم با در نظر گرفتن شرایطی مانند «ایمان، تقوا، اعتقاد به اسلام و …» و «گزینش» عده را با بورس‌های خارجی دوره‌های دکترا کرده است.این افراد سپس بورس خارجی خود را به بورس داخلی تبدیل کرده و به دانشگاه‌های بر‌تر ایران راه پیدا کرده‌اند.

  در آخرین آزمون ورودی دکترا، حدود 218 هزار داوطلب شرکت کرد که پس از آزمون، 21 هزار تن از ایشان (کمتر از یک دهم متقاضیان) در ردیف معرفی شدگان برای شرکت در مصاحبه قرار گرفته و در ‌‌نهایت 10 هزار و 809 نفر دانشجوی دکترا شدند؛ بر اساس آمار مطرح شده، سه هزار نفر از این افراد حتی در آزمون اولیه نیز شرکت نداشته‌اند.

  اطلاح روند پیشین در دولت جدید

  معاون وزیر علوم در این جلسه با تاکید بر اینکه ادامه روندهای غیرقانونی در وزارت علوم گرفته خواهد شد، افزود: «سیاست کلی سازمان امور دانشجویان در این دوره، افزایش کمیت، شفافیت بیشتر در کار‌ها، عدالت در توسعه و توزیع امکانات، قانون‌گرایی و دفاع از حیثیت آموزش عالی به طور خاص است.»

  وی در عین حال تاکید کرد: «وزارت علوم به تعهدات قبلی خود پایبند است.»

  سوءاستفاده نمایندگان از بورسیه دلیل مخالفت با وزیرعلوم جدید

  پس از سخنان معاون وزیر علوم، کمالدین پیرموذن، نماینده مجلس ایران در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا اعلام کرده: «غالب نمایندگان، خود، آشنایان یا خویشاوندانشان از عنایت وزرای علوم و تحقیقات در دولت قبلی ‌‌‌نهایت بهره را برده‌اند.»

  آقای پیرموذن افزوده است: «ریشه مخالفت برخی نمایندگان با فرجی دانا و وزرای پیشنهادی در این منصب بیشتر به منافع گروهی و شخصی بر می‌گردد.»

  در اولین مرحله از معرفی وزرای دولت یازدهم، مجلس شورای اسلامی جعفر میلی منفرد، وزیر پیشنهادی علوم از سوی حسن روحانی را به دلیل آنچه نزدیکی به جریان «فتنه» عنوان کرده بود، تایید صلاحیت نکرد.

  رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم کابینهٔ حسن روحانی، نیز پیش از این به دلایلی از جمله انتصاب افرادِ به‌گفتهٔ نمایندگان مجلس منتسب به «فتنه‌» 88 از مجلس کارت زرد گرفته است.

  آیت الله خامنه‌ای و جریان اصولگرایان هوادار او، از جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 با عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.

  به گفته پیرموذن، برخی نمایندگان ایران با استفاده از این شرایط و بدون داشتن شرایط لازم در دانشگاه علامه طباطبایی مربی و دانشیار شده‌اند.

  سال گذشته در گزارش‌های منتشر شده در رابطه با دانشجویان دکترا، نام دانشگاه علامه طباطبایی به ‌عنوان یکی از جاهایی که بدون آزمون دکترا دانشجو پذیرفته بود، آورده شده بود.

  این موضوع در‌‌ همان زمان با اعتراض گروهی از متقاضیان دوره دکترا نیز روبه‌رو شد و عده‌ای از دانشجویان با امضای طوماری خواستار رسیدگی مسولان وزارت علوم شده بودند، اعتراضاتی که در ‌‌نهایت نادیده گرفته شد

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران