فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آژانس بین المللی انژری اتمی تاسیس دفتر در تهران را بررسی می کند

  به منظور نظارت بیشتر بر فعالیتهای اتمی ایران

  منبع: دبی - العربیه.نت فارسی

  به گفته دیپلماتها، آژانس بین المللی انرژی اتمی در نظر دارد تاسیس یک دفتر در تهران را بررسی کند. این دفتر برای نظارت بیشتر بر برنامه اتمی ایران و تعیین میزان اجرای توافقنامه اتمی ژنو از سوی این کشور مورد نیاز است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس که در اثر توافقنامه 24 نوامبر ژنو با حجم کاری بیشتری روبرو شده، باید بازرسان بیشتری را به تهران بفرستد. به همین منظور در حال بررسی تاسیس یک دفتر کوچک در تهران است.

  با وجود سفرهای مکرر بازرسان آژانس به تهران برای حصول اطمینان از عدم کاربرد نظامی فعالیتهای اتمی این کشور، آژانس تا کنون پایگاهی در ایران نداشته است.

  به گفته رویترز، هنوز معلوم نیست که آیا آژانس این موضوع را با ایران مطرح کرده و آیا مجوز لازم برای این کار را گرفته است.

  فعالیتهای آژانس در ایران در گذشته بحث انگیز بوده، و بسیاری در این کشور آژانس را عاملی برای جاسوسی به نفع کشورهای غربی می دانند، که اسرار برنامه اتمی این کشور را به خارج از کشور منتقل می کند.

  اما روابط آژانس با ایران بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران و از سرگیری روابط دیپلماتیک با غرب بهبود یافته است.

  یک دیپلمات در پایتخت اتریش،محل استقرار آژانس، به رویترز گفت: "فکر نمی کنم موضوع حساسی باشد. این یک روند طبیعی برای بازرسی های روزانه است. اگر بازرسان بطور روزانه در آنجا حضور داشته باشند به یک دفتر نیاز خواهند داشت."

  آژانس هم اکنون یک تا دو تیم دونفره در تهران دارد که بیشتر ایام سال در این کشور هستند و در هتل اقامت می کنند.

  یک دیپلمات دیگر به رویترز گفت: "حداقل لازم است یک تیم دیگر به ایران فرستاده شود."

  دیپلماتها می گویند برای بازدید های مکرر از تاسیسات غنی سازی فردو و نطنز و غیره، و برای کاستن از فشارهای اداری و ترابری، داشتن یک دفتر می تواند کمک کند.

  در واکنش به خبر رویترز، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، موضوع تاسیس یک دفتر موقت از سوی آژانس در تهران را تکذیب کرد و گفت: "چنین چیزی تا کنون در مذاکرات (اتمی) مطرح نشده است."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران