.
.
.

26 هزار و 647 نفر قربانی مرگ های غیرطبیعی 8 ماه گذشته در ایران

مرکز تحقیقات پزشکی قانونی آمار مرگ های غیرطبیعی ایرانیان را تشریح کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني از مرگ 26 هزار و 647 نفر بر اثر مرگ های غیرطبیعی در هشت ماه گذشته در ایران خبر داد.

دکتر محمود خدادوست روز جمعه 10-01-2014 در گفتگو با خبرگزاری مهر در تشریح آمار مرگ های غیرطبیعی در هشت ماه گذشته گفت: "در هشت ماهه نخست امسال 26 هزار و 647 نفر بر اثر مرگ های غیرطبیعی در کشور جان خود را از دست دادند که 20 هزار و 751 نفر از جانباختگان مرد و پنج هزار و 896 نفر زن بودند."

وی گفت: "مقایسه آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 2/7 درصدی را نشان می دهد. در هشت ماهه نخست سال قبل 27 هزار و 380 نفر جان خود را بر اثر مرگ های غیرطبیعی از دست دادند."

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني اظهار داشت: "نیمی از قربانیان مرگ های غیرطبیعی در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند. در هشت ماهه نخست امسال 13 هزار و 140 نفر در تصادفات رانندگی جان باختند که در مقایسه با آمار سال گذشته که تعداد قربانیان 14 هزار و 125 نفر بود، کاهش هفت درصدی را نشان می دهد."

خدادوست در ادامه گفت: "در هشت ماهه نخست امسال هزار و 834 نفر بر اثر سوءمصرف موادمخدر جان خود را از دست دادند که هزار و 701 نفر آنها مرد و 133 نفر زن بودند. سال گذشته نیز در این مدت هزار و 981 نفر بر اثر سءمصرف موادمخدر جان باختند که امسال تعداد قربانیان هفت درصد کاهش یافته است."

در حالیکه رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی آمار مرگ و میر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در 8 ماه گذشته را هزار و 834 هزار نفر ذکر می کند، بابک دین پرست معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در ماه گذشته از فوت قریب به دو هزار نفر بر اثر سوء مصرف مواد مخدر در هفت ماه نخست سال خورشیدی جاری خبر داده بود.

معاون کاهش تقاضای ستاد‌ مبارزه با مواد‌ مخد‌ر درعین حال گفته بود که "طبق آمار مرگ‌و‌میر معتاد‌ان د‌ر سال گذشته، ۳ هزار و ۵۶ نفر به د‌لیل سوء مصرف مواد‌ فوت کرد‌ه‌اند‌ که این آمار نیز نسبت به سال گذشته ۱۵ د‌رصد‌ کاهش را نشان می‌د‌هد‌ و به عبارتی روزی ۸ نفر از معتاد‌ان فوت‌کرد‌ه‌اند‌."

خدادوست، رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی در ادامه گفتگوی خود به آمار قربانیان سوختگی اشاره کرد و گفت: "امسال هزار و 314 نفر نفر بر اثر سوختگی جان باختند که 687 نفر از قربانیان زن و 627 نفر مرد بودند.آمار هشت ماهه قربانیان سوختگی در سال گذشته هزار و 326 نفر بود."

رييس مركز تحقيقات پزشكي قانوني ادامه داد: "287نفر در هشت ماهه نخست امسال بر اثر گاز گرفتگی جان باختند که نسبت به سال گذشته که تعداد قربانیان 285 نفر بود،افزایش آمار را نشان می دهد. در این مدت 918 نفر هم بر اثر غرق شدگی جان خود را از دست دادند که نسبت به سال قبل یک نفر کاهش یافته است."

خدادوست افزود: "امسال 549 نفر بر اثر برق گرفتگی جان سپردند که از این تعداد 502 نفر مرد و 47 نفر زن بودند. قربانیان برق گرفتگی نسبت به سال گذشته 16 درصد افزایش یافته است. در خصوص مرگ با سلاح سرد نیز با کاهشی دو درصدی رو به رو هستیم. امسال 548 نفر با سلاح سرد جان باختند که 449 نفر مرد و 99 نفر زن بودند."

در این گزارش به آمار مرگ های ناشی از سلاح گرم و رویدادهای غیرطبیعی دیگر اشاره نشده است.

در گزارشی که رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی ارائه کرده است، آماری از مرگ های غیرطبیعی بر اثر بیماری های مختلف، نیز داده نشده است. این در حالیست که پیش از این در ماه نوامبر معاون بهداشتی وزارت بهداشت در مراسم هفته ملی دیابت گفته بود که از میان 400 هزار مرگ سالانه کشور، 91 هزار مورد مرتبط با فشار خون است. وی همچنین از فوت سلانه 11 هزار نفر در اثر مصرف سیگار خبر داده بود. و درباره مرگ و میرهای مربوط به بیماری چربی خون گفته بود: " 35 هزار مورد از 400 هزار مرگ سالانه کشور به چربی خون نسبت داده می‌شود."

معاون بهداشتی وزارت بهداشت مرگ و میر بر اثر این بیماری ها را نیز در ردیف مرگ و میرهای غیرطبیعی ذکر کرده بود.