.
.
.

هاشمی رفسنجانی: روابط میان ایران و سعودی هیچ‌گاه به این تیرگی نبوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران تصریح کرد که هیچ‌گاه روابط میان ایران و پادشاهی سعودی به این تیرگی نبوده است.

به گزارش سایت انتخاب، هاشمی رفسنجانی در گفت‌و‌گویی که با این سایت انجام داده، از آمادگی خود برای سفر زیارتی به سعودی خبر داده است.

او در این باره گفته است: «اصل سفر بنا بود که برای زیارت و مراسم عمره به حج بروم که مشکلی نیست.»

هاشمی رفسنجانی درباره اینکه آیا در این سفر احتمالی مذاکره‌ای با مقام‌های سعودی انجام خواهد داد یا نه، اظهار داشته است: «مسأله این است که اگر بحث مذاکره برای حل مشکلات است؛ باید اول در اینجا طرحی آماده شود که ما چه می‌خواهیم و آن‌ها چه می‌خواهند.»

او تاکید کرده است: «باید بحث‌های کار‌شناسی شود تا هر کسی که می‌رود؛ با برنامه برود و مذاکره کند.»

هاشمی رفسنجانی همچنین درباره اینکه آیا اکنون نیاز به سفرش به پادشاهی سعودی برای حل و فصل مشکلات میان تهران و ریاض نیست؟ افزوده است: «اینگونه نه. بروم که چه بگویم. من مسئولیتی ندارم که بگویم با این کار موافق یا با آن کار مخالف هستیم. این کار در درجة اوّل از اختیارات رهبری و سیاست‌های کلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاکرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا کسانی که برای مذاکره می‌روند؛ بدانندچه بگویند.»

هاشمی رفسنجانی حدود دو ماه پیش هم در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز، گفته بود ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی، او را برای شرکت در مراسم حج در ماه گذشته دعوت کرده است.

او تاکید کرده بود چنین سفری نیازمند زمینه چینی در داخل و رسیدن به تصمیم واحد رهبران ایران در مورد سیاست تنش زدایی و چگونگی تعامل با کشور سعودی بر اساس سیاست «برد-برد» است.

به نوشته فایننشال تایمز، رفسنجانی که از افزایش تنش میان ایران و سعودی نگران است، عقیده دارد که باید به مقامات سعودی اطمینان داد که دوستی با ایران به نفع دو کشور و منطقه است.

او همچنین از آمادگی خود به منظور تلاش برای بهبود روابط میان ایران و پادشاهی سعودی سخن گفته بود.