.
.
.

سقوط 61 پله‌ای رده بندی جهانی محیط زیستی ایران

با ادامه الگوهای موجود محیط زیست ایران به طور کامل نابود خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران، از سقوط 61 پله‌ای محیط زیست این کشور در رده بندی جهانی خبر داده و گفته است که سقوط شاخص‌های محیط زیست ایران تنها مربوط به ده ساله گذاشته است.

او همچنین افزوده است که محیط زیست ایران با ادامه الگوهای موجود، نابود خواهد شد.پیش‌تر نیز خانم ابتکار در جلسه‌ای غیرعلنی در مجلس شورای اسلامی گفته بود که برنامه‌های حفاظت از محیط زیست در هشت سال گذشته، یعنی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد تعطیل بوده است.

خانم ابتکار که روز پنج شنبه ۱۹ دی ماه، در جلسه شورای اداری مدیران استان گلستان، صحبت می‌کرد، ابراز داشت: «کشور ما در زمینه محیط زیست از شرایط خوبی برخوردار نیست که باید تلاش کرد در این زمینه به یک رویکرد اساسی در همه فعالیت‌های توسعه‌ای، صنعتی و دیگر موارد توسعه توجه شود.»

اعمال روش‌های سختگیرانه در رابطه با پروژه‌های اقتصادی


خانم ابتکار در ادامه افزوده: «ما معتقد نیستیم که فعالیت‌های اقتصادی باید به هیچ عنوان متوقف شود بلکه رشد اقتصادی باید با روش‌های سخت گیرانه‌تر همراه با محیط زیست همراه شود و در کنار مطالعات فنی که برای اجرای طرح‌ها انجام می‌شود مطالعات زیست محیطی هم به طور جدی دنبال شود.»افزایش الودگی هوای کلان شهرهای ایران در چندماه گذشته و افزایش آمار مرگ و میر ناشی از آن انتقادات شدیدی را متوجه صنایع داخلی که فرایند تولیدی ان‌ها به دلیل نداشتن استانداردهای لازم همراه با ایجاد الودگی است، کرده بود.

علاوه بر ان، کار‌شناسان محیط زیست، بنزین تولید داخل را یکی از دلایل عمده الودگی در کلان شهرهای ایران معرفی کردند. تا جایی که خانم ابتکار پیشنهاد کرده بود که اگر امکان تولید بنزین با استاندارد «یورو ۴» در کشور می‌سر نیست، بهتر است برای مدتی، به منظور مقابله با آلودگی هوا، بنزین استاندارد وارد کشور شود.

نابودی کامل محیط زیست با ادامه الگوی موجود


ابتکار در ادامه صحبت خود عنوان داشت: «در حال حاضر در کشور ما سه و شش دهم درصد بیشتر از ظرفیت‌های طبیعی استفاده می‌کنند.» رئیس سازمان محیط زیست در ادامه هشدار می‌دهد که در صورتی که با این الگو در ایران پیش روند، محیط زیست این کشور روز به روز بیشتر نابود می‌شود.

به گفته خانم ابتکار، در حال حاضر مصرف انرژی در ایران پنج برابر کشورهای دیگر است و در زمینه تخریب منابع آبی و رودخانه‌ها، ایران در رده‌های اول جهان قرار دارد.

در ماه‌های اخیر صحبت از خشک شدن دریاچه ارومیه، به عنوان دومین دریاچه آب شور دنیا، و تلاش‌ها برای نجات این دریاچه و اکوسیستم آن بازتاب‌های فراوانی داشته است.

هرچند بر اساس گزارش‌های سازمان محیط زیست، تنها دریاچه ارومیه نیست که در خطر نابودی قرار دارد، بلکه دریاچه‌های بختگان در استان فارس و هامون در استان سیستان و بلوچستان نیز در شرایط بحرانی قرار دارند.

احیا شورای عالی محیط زیست بعد از هفت سال تعطیلی


معاون ریاست جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: «در برنامه ریزی‌هایی که ریاست جمهوری کشور برای توسعه انجام داده‌اند یکی از این محور‌ها را به مسئله محیط زیست اختصاص داده‌اند.»

خانم ابتکار همچنین یاداور شد که شورای عالی محیط زیست بعد از هفت سال تعطیلی، امسال توسط ریاست جمهوری احیا شده و از وظایف این شورای بررسی شرایط حال حاضر محیط زیست و اقدامات لازم برای پیشرفت رو به جلو است.

حسن روحانی پیش از انتخابات ریاست جمهوری و در برنامه‌های تبلیغاتی خود وعده داده بود که مسئله محیط زیست، به خصوص وضعیت دریاچه ارومیه را در اولویت‌های کار دولت خود قرار دهد.

در نخستین نشست هیات وزیران دولت یازدهم، در 27 مرداد ماه، دولت تشکیل کارگروهی برای نجات دریاچه ارومیه را تصویب کرد.

نابودی پلنگ ایرانی با شکار غیرمجازخانم ابتکار همچنین در ادامه از شکار غیرمجاز پلنگ ایرانی صحبت کرده و می‌گوید: «در طی دو ماه گذشته حدود شش پلنگ کشته شده‌اند.»

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه نزدیک 1000 قلاده پلنگ در کشور بیشتر نمانده است، تاکید می‌کند: «باید به این موضوع که این حیوانات جز میراث طبیعی ما است توجه جدی داشته باشیم.»

شکار غیرمجاز پلنگ ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که ایران آخرین قلمرو زیست پلنگ ایرانی در غرب آسیاست. و این گونه جانوری از سوی «اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت» در فهرست گونه‌های در خطر انقراض قرار دارد.