.
.
.

افزایش هشدارها و انتقادهای محافظه کاران به تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با غرب

امام جمعه موقت تهران: مردم انقلابی دغدغه هایی درباره مذاکرات دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در آستانه آغاز دومین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، که قرار است امروز جمعه در ژنو آغاز شود، برخی از شخصیتهای محافظه کار ایران هشدارها و تذکرات خود را خطاب به تیم مذاکره کننده ایرانی افزایش داده اند.

آیت الله موحدی کرمانی امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه امروز 10-01-2014 به نگرانی های موجود محافظه کاران در رابطه با مذاکره هیات ایرانی با 1+5 اشاره کرد و گفت: "مردم و خاصه مردم انقلابی دغدغه هایی دارند، حالا این ها به جاست یا بی جاست نمی توانم قضاوت کنم اما دغدغه هایی هست."

به گزارش ایرنا، موحدی کرمانی، پرسشهایی را درباره این مذاکرات مطرح کرد و گفت: "سوالاتی است مبنی بر این که آیا ارزش های انقلاب در این مذاکرات حفظ می شود؟ آیا به عزت اسلامی به طور کامل توجه شده است؟ چقدر امتیاز گرفته ایم و چقدر امتیاز داده ایم؟"

وی، افزود: "این ها را باید دقت و محاسبه کرد، آیا در به کار گیری واژه ها و کلمات در این توافق دقت لازم شده است تا کاملا شفاف باشد؟ مثلا واژه دستیابی و دسترسی هر کدام معنای خاص خود را دارد."

امام موقت جمعه تهران آمریکا را در امر مذاکرات هسته ای نیز "شیطان بزرگ" خواند و گفت: "بالاخره این آمریکا، شیطان بزرگ است و در این امر هم شیطان بزرگ است؛ باید دقت شود مبادا چیزی در این زمینه دستاویز نکند تا زحمات هیات ایرانی آسیب ببیند."

موحدی کرمانی به سخنان رهبر ایران اشاره کرد که گفته بود: "گول لبخندها را نخورید، دشمن دشمن است" و در عین حال گفت که چون آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی این هیات را تائید کرده است "ماهم به همین دلیل، تایید می کنیم."

در همین حال حسینعلی حاجی دلیگانی عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان از تشکیل تیمی در ریاست جمهوری متشکل از سریع القلم، سیروس ناصری و موسویان برای هدایت تیم مذاکره کننده وزارت امور خارجه در مذاکرات ایران و 1+5 خبر داد و از این موضوع انتقاد کرد.

بنا بر این گزارش سیروس ناصری، موسویان و سریع القلم سه عضو تیم مذاکره کننده ای بودند که به ریاست روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری خاتمی کارشناسی مذاکرات را برعهده داشتند.


دلیگانی روز جمعه 10-01-2014 در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: " اخیرا خبرهایی منتشر شده که تیمی شامل سریع القلم، سیروس ناصری و موسویان در امور مذاکرات ایران و 1+5 که قرار بود با اشرافیت وزارت خارجه و ظریف اداره شود، دخالت می کنند که این امر به مصلحت کشور نیست."

این انتقاد از تشکیل تیم به گفته وی موازی ریاست جمهوری ایران در مذاکرات هسته ای چند روز پس از آن مطرح می شود که گفته شد حسن روحانی با تشکیل هیات نظارت بر مذاکرات هسته ای از سوی مجلس ایران با برخورداری از حمایت علی خامنه ای، مخالفت کرده بود.