.
.
.

فتوای آیت الله خامنه ای : چت کردن دختر و پسر نامحرم جایز نیست

اعتراض ایرانیان به موج جدید سانسور و فیلترینگ در فضای مجازی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در فتوایی که در سایت رسمی دفتر وی منتشر شده، چت کردن دختر و پسر نامحرم را جایز ندانسته است.

وی در پاسخ به استفتایی در باره "چت کردن دختر و پسر نامحرم" گفته است: "با توجه به مفاسدى كه غالباً بر آن مترتب است، جايز نيست."

این فتوای رهبر ایران به دنبال آن منتشر می شود که در دو هفته گذشته برخی از نرم افزارهای ویژه چت در تلفن های همراه مانند وی چت در ایران فیلتر شده و مسئولان ایرانی از احتمال فیلتر شدن دیگر نرم افزارهای مخصوص چت خبر داده اند.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز روز 29 دسامبر 2013 درباره فیلتر شدن سایر نرم‌افزارهای خارجی شبیه وی چت گفت: "فیلتر شدن نرم‌افزارهای خارجی مشابه وی چت هم در دستور کار کارگروه است."

وی افزود: "فیلتر شدن نرم‌افزارهای تانگو، وایبر، واتس آپ و کوکو در دستور کارگروه بوده و هنوز هم از دستور خارج نشده‌اند."

به نظر می رسد مسئولان جمهوری اسلامی قصد دارند پس از فیلتر کردن شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توئیتر که برخی از آنها خودشان نیز در این شبکه ها عضو هستند، دسترسی کاربران ایرانی را به نرم افزارهای چت نیز محدود کنند.

در همین حال برخی فعالان ایرانی در فضای مجازی گفته اند که قصد دارند به شیوه های مختلف اعتراض خود را به موج جدید سانسور در ایران نشان دهند.

روزبه فراهانی پور دبیرکل حزب مرز پرگهر و مدیر مسوول ماهنامه توقیف شده وهومن که در سال 2012 مبتکر راه اندازی کارزار اخراج خامنه ای از فیس بوک بود می گوید که با چنین حرکتهایی به شیوه های بسیار مسالمت آمیز و دمکراتیک می توان اعتراض خود را به موج جدید سانسور و خفقان در ایران نشان داد، بویژه آنکه آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی اخیرا نیز صفحه فارسی خود را در توئیتر راه اندازی کرده و این در حالیست که توئیتر در ایران فیلتر می باشد.

فراهانی پور می افزاید: "عضویت مقامات ارشد جمهوری اسلامی در شبکه های اجتماعی و در عین حال فیلتر کردن این شبکه ها در داخل ایران نشان از برخوردها و رفتار دوگانه آنان دارد و باید این رفتار را مورد نقد قرار داد."

وی همچنین می گوید که "دموکراسی یک خیابان دو طرفه است. زمانی که حکومت اینترنت را محدود می کند و تارنما ها را فیلتر می کند و فیس بوک را غیر قانونی اعلام می کند و پلیس اینترنتی راه می اندازد. بلاگر ها را به قتل می رساند و... نباید خودش هم از همان ابزارهایی استفاده کند که آنها را غیرقانونی می خواند."