.
.
.

رئیس کل بانک مرکزی ایران از کاهش تدریجی نرخ ارز خبر داد

در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه ولی الله سیف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه گفت: کاهش تدریجی و منطقی نرخ دلار با کاهش شدت تحریم‌ها و تداوم ثبات و کاهش نرخ در این بازار کلیدی در ماه‌های آتی ادامه می‌یابد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: همچنین نظام تخصیص ارز با اولویت کالاهای اساسی و کنترل تخصیص‌های وارداتی، کنترل فروش ارز در بازار بانکی، کنترل فعالیت مرکز مبادلات ارزی به منظور کنترل نوسانات ارزی انجام گرفت.

وی هدایت اقتصاد به دوره کاهش تدریجی تورم را از رویکردهای فعلی بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: بازار ارز وارد فاز آرام و ثبات نسبی نرخ‌ها شده و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های سفته‌بازانه از این بازار خارج شده که این مسئله در تصمیم‌سازی‌ها و پایداری هزینه‌فایده طرح‌های تولیدی نیز تاثیر داشته به طوری که شواهدی از بازگشت مازاد اقتصاد به سمت فضای تولید به چشم می‌خورد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با کاهش نوسانات نرخ ارز و برقراری ثبات نسبی در بازار ارز در ماه‌های اخیر روبه‌رو بودیم، گفت: این مسئله نشان می‌دهد کاهش تدریجی و منطقی نرخ دلار با کاهش شدت تحریم‌ها و تداوم ثبات و کاهش نرخ در این بازار کلیدی در ماه‌های آتی ادامه می‌یابد.

سیف افزود: جلوگیری از گسترش سفته‌بازی در بازارهای داخلی کماکان مورد اهتمام بانک مرکزی است و زمینه‌سازی تدریجی برای بازگشت به نظام ارز یکسان در سال آتی در برنامه میان‌مدت بانک مرکزی قرار دارد.

اظهارات روز جمعه رئیس کل بانک مرکزی ایران درباره کاهش تدریجی نرخ ارز در حالی مطرح می شود که وی روز سه شنبه 24 سپتامبر 2013 در آستانه سفر حسن روحانی به آمریکا و خوش بینی بازار نسبت به تحولات درباره روابط ایران و آمریکا گفته بود: " اجازه کاهش بیش از میزان فعلی را به نرخ دلار در بازار نمی دهیم"

سیف گفته بود: " هیچ دلیلی برای کاهش بیشتر نرخ دلار در بازار آزاد وجود ندارد و اصلاً منطقی نیست قیمت دلار بیشتر از این پایین بیاید. نرخ فعلی دلار در بازار نرخ کف است و بیشتر از این پایین نخواهد آمد."

این اظهارات رئیس کل بانک مرکزی که2900 تومان را نرخ کف بازار آزاد ارز می دانست به سرعت واکنش بازار را به همراه داشت و در حالی که همه گمانه زنی ها خبر از شکسته شدن بیشتر نرخ ارز می داد، دلار و سایر ارزها با رشد قیمت مواجه شدند.