.
.
.

اظهار بی اطلاعی سیدمحمد خاتمی از فایل صوتی منتسب به وی

خاتمی: امیدواریم همه محصورین و زندانیان آزاد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گزارش سایت رسمی بنیاد باران، سید محمد خاتمی شامگاه جمعه 03-01-2014 در مراسم شب هفت مادر دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره رفع حصر مهندس میرحسین موسوی، دکتر زهرا رهنورد و مهدی کروبی گفت: "ان‌شاءالله امیدواریم همه محصورین و زندانیان آزاد شوند."

وی همچنین در مورد فایل صوتی منتسب به وی که در برخی از سایت ها منتشر شده و از قولش می گوید در انتخابات سال 1388 تقلبی صورت نگرفته است، گفت: از این موضوع خبر ندارم و در این باره چیزی نمی دانم.

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به محافظه کاران در جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه 03-01-2014 با پخش یک فایل صوتی ادعا کرده بود که سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران در نشستی با برخی از جوانان گفته است که در انتخابات 88 تقلبی صورت نگرفته است.

این خبرگزاری تاریخ این دیدار را سال گذشته ذکر کرده و در ابتدای فایل صوتی صدای منسوب به خاتمی را پخش می کند که وی می گوید: "من نمی گویم در انتخابات تقلب شده است."

خاتمی در این نشست با اشاره به اینکه پس از انتخابات 88 نسبت به رفتارها و شعارها واکنش نشان داده است، می گوید: "من نسبت به شعارها موضع گرفتم، راجع به جمهوری اسلامی، راجع به اهانت به حضرت اباعبدالله‌ موضع گرفتم. من موضع گرفته‌ام و همیشه هم گرفته‌ام. البته شاید توقع این بوده که بیشتر موضع بگیرم."


در همین حال حسین نورانی نژاد روزنامه نگار و فعال سیاسی که می گوید در آن جلسه حضور داشته است در صفحه فیس بوک خود نوشت که فایل صوتی منتشر شده در خبرگزاری تسنیم تقطیع و دستکاری شده است.

نوری نژاد با تاکید بر "غیراخلاقی بودن ضبط و پخش آن دیدار خصوصی و غیر رسمی مبتنی بر اعتماد" نوشت: "جلسه مورد اشاره در این خبر، مربوط به دیدار آقای خاتمی با معدودی از دوستان اصول گرا بود که من هم به همراه یکی از دوستان اصلاح طلب در آن حاضر بودیم. صحبت های مفصلی در این جلسه انجام گرفت و دوستان اصول گرا دیدگاه های خودشان را مطرح کردند و آقای خاتمی هم از نقطه نظر خودشان به تبیین موضوعات مختلف پرداختند."

وی افزوده است: "در این دیدار آقای خاتمی همان طور که از پیش گفته بودند، قصد ورود به مباحث چالشی را به صورت مصداقی نداشتند و هنگامی که بحث به موضوع انتخابات 88 کشانده شد و با سئوالات تند و تیز در خصوص تقلب در انتخابات مواجه شد، نفیا و اثباتا در این باره که توان اثبات و حتی بررسی هیچ ادعایی در آن ظرف زمانی و مکانی وجود نداشت، چیزی نگفت و به اصطلاح از آن عبور کرد. از این رو آنچه عنوان شد قریب به این مضمون بود که "من نه می گویم تقلب شده و نه می گویم نشده. اینجا موضوع بحث من نیست." چیزی که در فایل تقطیع شده تلاش کرده اند تا معنای دیگری بر آن بار کنند که اهل دقت حتما متوجه آن شده اند."

گفتنی است که معترضان به انتخابات سال 88 و در راس آنها دو تن از کاندیداهای آن انتخابات میرحسین موسوی و مهدی کروبی که هم اکنون در حصر خانگی بسر می برند معتقدند که در انتخابات ریاست جمهوری 88 بصورت گسترده و سازمان یافته ای تقلب صورت گرفته است.