.
.
.

سیدمحمد خاتمی: من نمی گویم در انتخابات 88 تقلب شده است

پخش فایل صوتی منتسب به رئیس جمهور اسبق ایران در یک رسانه وابسته به محافظه کاران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به محافظه کاران در جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه 03-01-2014 با پخش یک فایل صوتی ادعا کرد که سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران در نشستی با برخی از جوانان گفته است که در انتخابات 88 تقلبی صورت نگرفته است.

این خبرگزاری تاریخ این دیدار را سال گذشته ذکر کرده و در ابتدای فایل صوتی صدای منسوب به خاتمی را پخش می کند که وی می گوید: "من نمی گویم در انتخابات تقلب شده است."

بنا بر این گزارش سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق ایران درباره چگونگی حضور خود در انتخابات 76 گفته است که دوم خرداد یک واقعه مثل همه وقایع دیگر بوده و یک جنبش اجتماعی برنامه ریزی شده نبوده است.

خاتمی در این فایل صوتی که به وی منتسب شده است، می گوید که قصد حضور در انتخابات سال 76 را نداشته و در یک رودربایستی قرار گرفته و برخلاف انتظار پیروز انتخابات شده است.

وی در بخشی از این فایل صوتی می گوید: "ببینید وقتی فضا یک خورده باز شد هرکسی یک ادعایی می‌کند، بنده بدبخت بیچاره هم آمده‌ام سر کار و حرف‌هایی که نتایج آن ممکن است مشترک باشد و مبانی آن کاملاً مختلف است، صحبت کرده هرکسی می‌آید یک حرف‌هایی می‌زند و من باید تاوان به حسین شریعتمداری بدهم که بله شما گفتید که علیه خدا هم می‌توان تظاهرات کرد، این را اصغرزاده گفته به من چه؟ یا شما گفتید امام خمینی به موزه تاریخ سپرده شود، آن را گنجی گفت، من با گنجی اختلاف نظر داشتم. یا این‌که در عاشورا علیه امام حسین شعار دادند، خوب غلط کردند، این را چرا به حساب من می‌گذارید؟ شاید ما نقصمان این بود که روشن‌تر مطالب خود را نگفتیم."

خاتمی همچنین می گوید که تا زمان انتخابات اصلاً عنوان اصلاحات را به کار نبرده است و می افزاید: "من جامعه مدنی را گفتم، آزادی گفتم، دموکراسی دینی را گفتم که البته الآن اصلاحش می‌کنم و خیلی از آنها به‌صورت گفتمان رایج شده است."

وی در این نشست با اشاره به اینکه پس از انتخابات 88 نسبت به رفتارها و شعارها واکنش نشان داده است، می گوید: "من نسبت به شعارها موضع گرفتم، راجع به جمهوری اسلامی، راجع به اهانت به حضرت اباعبدالله‌ موضع گرفتم. من موضع گرفته‌ام و همیشه هم گرفته‌ام. البته شاید توقع این بوده که بیشتر موضع بگیرم."

معترضان به انتخابات سال 88 و در راس آنها دو تن از کاندیداهای آن انتخابات میرحسین موسوی و مهدی کروبی که هم اکنون در حصر خانگی بسر می برند معتقدند که در انتخابات ریاست جمهوری 88 بصورت گسترده و سازمان یافته ای تقلب صورت گرفته است.

تا کنون دفتر رئیس جمهور اسبق ایران نسبت به پخش این فایل صوتی و صحت و سقم آن واکنشی نشان نداده است.