.
.
.

زمین لرزه 5 و نیم ریشتری بستک هرمزگان دست کم یک کشته و شماری مجروح برجای گذاشت

اعزام نیروهای امدادی به منطقه زلزله زده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زمین لرزه ای به بزرگی 5.5 درجه در مقیاس ریشتر، روز پنجشنبه 2013-01-02 حوالی ˈکوخردˈ در استان هرمزگان را لرزاند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد این زمین لرزه در ساعت 6 و 43 دقیقه و 57 ثانیه در این منطقه بوقوع پیوسته است.

موقعیت این زمین لرزه در عرض شمالی 14/27 و طول شرقی 45/54 درجه ثبت شده است.

زلزله با قدرت 5/5، 5/4 و 3/4 ریشتر درساعت های شش و سی و چهار دقیقه ، شش و 54 دقیقه و هفت و 42 دقیقه در کوخرد و هرنگ بستک امروز رخ داده است.

ارسلان بهاری میمندی، سرپرست مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: "زلزله صبح روز پنجشنبه درمحدوده کوخرد و هرنگ بستک احتمالا تلفات جالی و خسارت مالی دارد."

وی افزود: "نیروهای امدادی به منطقه زلزله زده اعزام شده اند و در حال بررسی وضعیت و کمک به مردم هستند."

بهاری گفت: "دراین مرحله می توان گفت که احتمال کشته شدن حداقل یکنفر و زخمی شدن شماری از مردم وجود دارد وخسارت های زیادی به ابنیه این منطقه وارد شده است."

سرپرست مدیریت بحران استانداری هرمزگان اظهار داشت : "زلزله بستک تا کنون دست کم یک کشته و شماری زخمی داشته و در این حادثه خسارت های زیادی به ابنیه این منطقه وارد شده است."

یکی از شهروندان بستک دراین زمینه گفت: "بیشتر خانه ها ترک خورده و قابل سکونت نیست و ما از ترس ادامه زلزله در بیرون از خانه بسر می بریم."

مجروحان حادثه توسط امدادگران به بیمارستان منتقل شده اند و امداد رسانی به سایر آسیب دیدگان همچنان ادامه دارد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن تایید مرگ یک نفر از وخامت حال سه نفر نیز در پی وقوع زمین لرزه خبر داد.

خبرگزاری فارس نیز گزارش داد که اغلب مردم این شهر اکنون در خیابان‌ها به سر می‌برند و به دلیل احتمال وقوع پس‌لرزه و ناپایدارشدن بخشی از منازل مسکونی امکان برگشت به خانه‌های خود را ندارند.

طبق گزارش‌هایی اولیه محلات خوری و خوانین بستک که بافت قدیمی‌تری دارند، بیشترین خسارت را در زمین‌لرزه 5.5 ریشتری صبح امروز دیده‌اند.

در همین حال سازمان امداد و نجات هلال احمر اعلام کرد که زلزله بستک تا کنون ۳۰ مصدوم و یک نفر کشته داشته و تعداد مصدومان در حال افزایش است.