چهارمین زنجیره انسانی در اهواز برای حمایت از کارون و اعتراض به آلودگی هوا

با وجود مخالفت اولیه نیروی انتظامی برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بعد از ظهر پنجشنبه ۲۸-۱۱-۲۰۱۳ بار دیگر جمعی از مردم اهواز برای حمایت از کارون و همچنین اعتراض به آلودگی هوا در استان خوزستان، زنجیره انسانی تشکیل دادند.

به گزارش سایت ''خورنا''در ابتدای تشکیل زنجیره انسانی، تعدادی از ماموران نیروی انتظامی بدون درگیری سعی در متفرق کردن مردم کردند که با افزایش جمعیت، دخالت نیروی انتظامی متوقف شد و تجمع در آرامش از ساعت ۱۶ لغایت ۱۸ ادامه یافت.

زنجیره انسانی چهارم مردم خوزستان در حالی تشکیل شد که نهادهای زیست محیطی بین المللی، شهر اهواز را به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی کرده اند. همچنین اخیرا مردم خوزستان با تنگی نفس مواجه شده اند که یکی از معضلات جدید مردم این استان است.

شرکت کنندگان در زنجیره انسانی ضمن مرتبط دانستن کلیه عوامل زیست محیطی به یکدیگر، از مسئولان و در رأس آن رئیس جمهور خواستند تا نسبت به نابودی محیط زیست واکنش جدی نشان داده و طرح انتقال آب از سرشاخه های کارون را برای همیشه تعطیل کند.

تعدای از شرکت کنندگان با پوشیدن ماسکهای نمادین نسبت به وضعیت آلودگی اخیر و تنگی نفس مردم استان اعتراض خود را ابراز کردند.

خدابخشی رئیس انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان که از ساعات اولیه تشکیل زنجیره انسانی حضور یافته بود بر خواسته های مردم و فعالان زیست محیطی استان تاکید کرد.

وی که از یکی از فعالان در حوزه آب استان است گفت: ''به طرح آمایش سرزمین و قابلیت های توسعه کشاورزی در کشور توجه نشده و توسعه کشاورزی و حفر چاه ها و بهره برداری از منابع آب و طرح های انتقال آب حوضه به حوضه در کشور به شدت تابع سیاسی بازی و لابی گری است و مراکز قدرت هیچ سخن کارشناسی و تخصصی جدیدی را که در جهت منافع کوتاه مدت خود نباشند را در تصمیمات خود بر نمی تابند و در مقابل آن به شدت موضع می گیرند که مهمترین دلیل به قهقرا رفتن منابع آب کشور و در لبه نابودی قرار دادن آن است.''

وی با اشاره به نحوه انتخاب مدیران آب کشور عنوان کرد: ''نگاه به ساختار و ضوابط انتخاب مدیران آب کشور حکایت از آن دارد که رویکردهای آب در طی این ۳۴ سال پس از انقلاب اسلامی دستخوش تغییر عمده ای نشده است و به هر روی فاجعه کنونی حاصل تثبیت شیوه مدیریت سخت افزاری چند دولت مختلف است.''

در تجمع چهارم مردم اهواز حضور خبرنگاران، عکاسان و روزنامه نگاران همانند زنجیره های قبلی کاملا مشهود بود و حضور صدا و سیما برای اولین بار موجب شگفتی تجمع کنندگان گردید.

مردان و زنان استان خوزستان پلاکاردهایی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی حاوی مضامین ''امید کارون به دولت امید'' ،''لا لإنتقال میاه کارون''، ''کارون برای خوزستان''، ''کارون زنده…هوای پاک''، ''نه آب داریم نه هوا'' و ''کارون را تقسیم نمی کنیم'' در دست داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید