توقیف دو شناور ماهیگیری سعودی در آبهای خلیج توسط ایران

توقیف شناورها در ماههای اخیر افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام محلی دریابانی ایران روز چهارشنبه گفت که این نیروها دو شناور ماهیگیری سعودی که وارد آبهای استحفاظی ایران شده بود را توقیف کردند.

قلندر لشگری، فرمانده دریابانی استان بوشهر، به خبرگزاری فارس گفت: "روز سه شنبه 26 نوامبر، نیروهای دریابانی ناجا در آبهای جنوبی کشور دو شناور ماهیگیری را در آبهای استحفاظی خود رصد کردند."

او گفت که این دو شناور بطور غیر قانونی و با پرچم سعودی در آبهای ایران مشغول ماهیگیری بودند. در این رویداد 9 نفر ملوان با تابعیتهای مختلف بازداشت شدند.

روابط دو کشور ایران و سعودی در ماههای اخیر پر تنش بوده، و در سال جاری چندین بار شناورهای دو کشور از سوی کشور دیگر توقیف شده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز یک مقام دریابانی سعودی ضمن اعلام بی خبری از هرگونه بازداشت در روزهای اخیر گفت: "بعضی وقت ها ما ماهیگیرانی را دستگیر میکنیم که به آبهای ما وارد شده اند، و گاهی وقت ها هم عکس آن اتفاق می افتد، این مشکل ماهیگیران است".

پادشاهی سعودی بارها ایران را متهم به تحریک شیعیان در استان نفت خیز شرقی خود کرده، و ریاض نگران است که تهران در پوشش برنامه اتمی خود بدنبال جنگ افزارهای اتمی باشد، دو اتهامی که ایران آنها را رد میکند.

روز دوشنبه، با وجود بدبینی نسبت به ایران، پادشاهی سعودی از توافق موقت تهران با قدرتهای جهانی بر سر برنامه اتمیش استقبال کرد.

خبرگزاری فارس در باره محل توقیف شناورهای سعودی اطلاعی نداده است. استان بوشهر تمام ساحل شمالی خلیج را در بر میگیرد و محل ساخت اولین نیروگاه اتمی ایران است.

در یک رویداد مشابه، در ماه ژانویه گذشته دریابانان ایرانی 10 ماهیگیر هندی در یک شناور با پرچم سعودی را بازداشت کردند. این دستگیری فقط چند روز بعد از آن اتفاق افتاد که سعودیها 21 ایرانی را سوار بر دو قایق در نزدیکی جزیره الحرقوس، در 65 کیلومتری ساحل این کشور دستگیر کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید