آیت الله خامنه ای و موازنه قدرت در درون ایران

آتش بس تندرویان ایران در مورد توافق اتمی تا کی ادامه خواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران "پیروزمندانه" به تهران بازگشت و بخاطر توافق با قدرتهای جهانی بر سر برنامه جنجال برانگیز اتمی ایران مورد استقبال پرشور هواداران خود قرار گرفت.

اما بعد از گذشت دو روز واقعیت های سیاسی ایران خود نمایی میکنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اعتدال حسن روحانی فقط در صورتی میتواند توافق هسته ای را به اجرا بگذارد، که از آتش حمله تندورهای امنیتی و ضد غربی ایران، که هم قدرت کلان اقتصادی و سیاسی دارند و هم به آیت الله خامنه ای نزدیکند، در امان بماند.

صدای تندروها فعلا زیاد شنیده نمیشود، اما با نمایان شدن سود و زیان توافق پیچیده ایران با قدرتهای جهانی این جناح سیاسی، که آمریکا را "استکبار جهانی" میخواند، آماده پاتک میشود.

خبرگزاری رویترز، در یک مقاله تحلیلی به بررسی موضع جناحهای مخالف دولت روحانی در صحنه سیاسی ایران پس از توافقنامه اتمی میپردازد و گزارش خود را با نقل قول از روزنامه کیهان شروع میکند.

کیهان به سخنان ضد و نقیض محمد جواد ظریف و جان کری اشاره میکند و نتیجه میگیرد که به آمریکا نمیتوان اعتماد کرد.

این انتقاد کیهان، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، را که از توافقنامه اتمی پشتیبانی کرده در تنگنا قرار میدهد.

به گفته میر جاودانفر، استاد علوم سیاسی دانشگاه هرزلیا اسرائیل، "رهبر ایران باید تعادلی حساس را برقرار کند. او باید هم میانه روها را راضی نگه دارد و هم محافظه کاران را خشنود سازد."

جاودانفر گفت: "از یکطرف خامنه ای به روحانی نیاز دارد تا با غرب به توافق برسد. و از طرف دیگر او قدرت خود را مدیون حمایت محافظه کاران است که به ویژه در جریان اعتراضات انتخابات 88 از او پشتیبانی کردند."

هم روحانی و هم ظریف، بعد از توافق هسته ای، سعی کردند تا حمایت محافظه کاران را جلب کنند و هردو به دیدار شهدای هسته و جنگ ایران و عراق رفتند.

تندروهای ایران که مایل نیستند در شرایط کنونی متهم به مخالفت با توافق هسته ایران بشوند، فعلا آتش خود را متوجه غرب کرده اند و در مورد هرگونه اقدام خصمانه نسبت به ایران هشدار میدهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید