دستیابی به راه حلی میانه بر سر غنی سازی اورانیوم در ایران

در مذاکرات اتمی ژنو حاصل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی دیپلمات های غربی گفته اند که در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ در ژنو، یک نقطه اختلاف اصلی از راه یافتن راه حلی میانه در تدوین پیش نویس توافق پشت سر گذاشته شد و در همین زمینه، ''حق ایران در غنی سازی اورانیوم'' به رسمیت شناخته شد.

ایران اصرار دارد در هرگونه توافق اتمی، حقش در غنی سازی اورانیم به رسمیت شناخته شود. اورانیوم غنی سازی شده می تواند در فراهم کردن سوخت نیروگاه های تهیه کننده انرژی پاک یا تولید جنگ افزاری های هسته ای، به کار رود.

کشورهای غربی می گویند در قانون بین المللی، چیزی با عنوان ''حق غنی سازی اورانیوم'' وجود ندارد.

دیپلمات های نزدیک به مذاکرات گفتند که این چالش یکی از بزرگترین نقاط اختلاف میان ایران و ۶ کشور آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان هستند که طرف مذاکرات با تهران را تشکیل می دهند.

رسانه های ایرانی از جمله خبرگزاری دولتی ''ایرنا'' هم به نقل از مسئولان غربی که نامشان فاش نشده است، گزارش داده اند که کشورهای غرب ''به رسمیت شناختن حق غنی سازی اورانیوم توسط ایران'' را پذیرفته است.

اما دیپلمات های غربی به شدت این خبر را تکذیب کرده اند ، آنها گفتند راه حلی میانه پی گرفته شد که به صراحت به هیچ کشوری حق تولید سوخت اتمی را نمی دهد.

پیشتر یک مسئول آمریکایی به خبرنگاران در ژنو گفته بود که ممکن است در مذاکرات با ایران، توافقی مورد پذیرش همه صورت گیرد.

او افزوده است: ''بند چهارم معاهده منع انتشار اسلحه اتمی، چیزی در این باره نمی گوید. حقی برای غنی سازی به کشوری نمی دهد و آن را هم منع نمی کند. معتقد نیستیم که این حق ضرورتا باید وجود داشته باشد. آیا ممکن است این موضع در توافق گنجانده شود؟ به نظر من بله ممکن است. باید دید که آیا می توان به توافقی شامل این موضوع دست یافت یا نه.''

البته همچنان اختلاف بر سر ساخت نیروگاه آب سنگین اراک که می تواند در صورت تکمیل، به تولید پولوتونیم بینجامد، وجود دارد.

غرب از ایران می خواهد ساخت این نیروها را در چارچوب توافق موقتی که به کاهش تحریم های بین المللی علیه این کشور می انجامید، متوقف کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید