ظریف: وارد مرحله نگارش چند مورد اختلاف شده ایم

با بیان امکان رسیدن به نتیجه برای توافق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بعد از ظهر جمعه 22-11-2013 با بیان اینکه مذاکرات وارد مرحله جدی شده است و امکان رسیدن به نتیجه وجود دارد، گفته است که هیئت ایران و مجموعه 5+1 وارد مرحله نگارش چند مورد اختلاف شده اند".

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران افزود:" مذاکرات دور روز است که وارد مراحل جدی شده و معلوم است که وقتی وارد مراحل جدی می شود، بالا و پایین زیادی دارد".

وزیر امور خارجه ایران همچنین تصریح کرد:" ما وارد مراحل نگارش برای چند مورد اختلافی که داشته ایم، شده ایم و تا حالا می توان گفت که جای امیدواری وجود دارد".

به گزارش خبرگزاری "ایرنا" مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گفت:" اینکه چه قدر می توان پیش رفت هنوز زود است و بستگی به این دارد که چه قدر هیات ها با آمادگی برای رسیدن به راه حل آمده باشند و اگر این روند باشد امکان اینکه به نتیجه برسیم وجود دارد".

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا بحث غنی سازی در مذاکرات پررنگ تر از گذشته شده است؟ گفت:" تا زمانی که در همه مسائل به توافق نرسیده باشیم، در هیچ چیزی به توافق نرسیده ایم".

وی ادامه داد: "خیلی از موضوعات در مسیر حل شدن قرار دارد و ما همیشه گفته ایم که غنی سازی در ایران قابل مذاکره نیست".

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران افزود: "ما غنی سازی در خاک ایران را ادامه خواهیم داد و این حق ماست که آن را اعمال خواهیم کرد و طرف مقابل باید به آن احترام بگذارد و لذا فکر نمی کنم هیچ راه حلی بدون غنی سازی بتواند خارج از هر گونه راه حلی باشد".

ظریف در پاسخ به این سوال که پیشتر نیز اعلام کرده بودید که دو طرف بر سر سه تا چهار مورد اختلاف نظر دارند و آیا این اختلافات کماکان به قوت خود باقی بوده یا کاهش یافته است؟، اظهار داشت:" شاید در حال حاضر این سه تا چهار مورد به قوت خود باقی مانده باشد ولی در یکی دو مورد پر رنگ تر شده است".

براساس این گزارش، ایران و گروه 1+5 بر سر 3 تا 4 موضوع با یکدیگر اختلافات اساسی دارند که موضوع غنی سازی اورانیوم و تاسیسات آب سنگین اراک در زمره این موضوعات هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید