شاهین دادخواه پس از انتشار نامه اش در سایت "العربیه" به مکان نامعلومی منتقل شد

بر اساس گزارش فعالان حقوق بشری در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع حقوق بشری روز پنجشنبه 21-11-2013 از انتقال شاهین دادخواه از همکاران سابق حسن روحانی در شورای عالی امنیت ملی، از بند 350 زندان اوین به مکان نامعلومی خبر دادند.

به گزارش وبسایت "فعالان در تبعید"، روز سه شنبه هفته جاری دکتر شاهین دادخواه، مشاور سابق شورای عالی امنیت ملی، عضو تیم مذاکره کننده در مذاکرات سه جانبه ایران – آمریکا – افغانستان و همچنین مذاکرات ایران – آمریکا – عراق و از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای به ریاست حسن روحانی بوده است.

سه بخش فارسی، عربی و انگلیسی سایت "العربیه.نت" چندی پیش نامه شاهین دادخواه درباره گفت و گو های جاری ایران و گروه 5+1 درباره برنامه هسته ای را منتشر کردند.

دادخواه در 24 بهمن سال 1390 در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی پیرعباسی به اتهام "همکاری با کشورهای متخاصم" به 7 سال زندان محکوم شد.

یک مقام آگاه در گفتگو با "کمپین صلح فعالان در تبعید" در این خصوص گفت: "در حالی که وزارت اطلاعات در دوره آقای حیدر مصلحی دادخواه را در سال 89 دستگیر کرده بود، ظاهرا بر خلاف قانون، اطلاعات سپاه او را از بند 350 خارج کرده است که این خود نشان دهنده ارتباط نزدیک اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در دوران احمدی نژاد است".

به گفته کمپین صلح فعالان در تبعید، "اکنون که وزارت اطلاعات سیاستهای خود را تغییر داده است، سازمان اطلاعات سپاه قصد دارد، فشارها بر همکاران سابق روحانی را افزایش دهد."

گفتنی است علاوه بر شاهین دادخواه، دو نفر دیگر از همکاران حسن روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، یعنی دکتر رحمان قهرمان پور و مهرداد سرجویی نیز در بند 350 زندان اوین، دوران حبس خود را می گذرانند.

احتمالا انتقال دادخواه از بند 350 زندان اوین به علت اطلاعات وی در مورد عملکرد برخی مقامات امنیتی در سالهای گذشته باشد.

بر اساس این گزارش هنوز از سرنوشت شاهین دادخواه خبری در دست نیست و این موجب نگرانی زندانیان بند 350 اوین شده است.

سه نفر از همکاران روحانی در مجموع به 28 سال زندان محکوم شده اند که 13 سال آن، تعزیری است. گفته می شود که هیچ یک از این افراد، از زمان بازداشت به مرخصی نرفته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید