ایران شاهد "نبود تفاهم" در مذاکرات اتمی ژنو است

تاکید عراقچی بر حق ایران در غنی سازی اورانیوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی روز پنجشنبه در مورد تداوم "نبود تفاهم" و "اختلافات عمده" در گفتگوهای اتمی ایران با قدرتهای جهانی در کنفرانس ژنو اخطار داد و گفت که این کار رسیدن به توافق را مشکل میکند.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفت در صورتی که حق ایران در غنی سازی اورانیوم از سوی گروه 5+1 به رسمیت شناخت نشود، حاضر به امضای توافق نامه در باره برنامه بحث انگیز اتمی ایران نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، عراقچی در حساب توئیتر خود نوشت: "هیچ توافقی که حق غنی سازی اورانیوم- از اول تا آخر- را برسمیت نشناسد قبول نخواهد کرد."

این نظرات در حالی بیان میشود که مسئولان سیاسی کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان گفتگو با مذاکره کنندگان ایرانی را در سویس و بر سر تواقفی آغاز کردند که در ابتدای ماه جاری بنظر در دستیافتنی میآمد.

عراقچی به تلویزیون دولتی گفت: "مانع اصلی عدم تفاهمی است که در آخرین دور مذاکرات پیش آمد." اشاره عراقچی به مواضع اعلام شده در دور پیشین گفتگوهاست که در آخرین دقایق عنوان شد و بخاطر سختی آنها باعث بی نتیجه ماندن آن گفتگوها شد.

عراقچی گفت: "تا زمانی که اعتماد برقرار نشود نمیتوانیم گفتگوهای سازنده داشته باشیم."

روز دوم گفتگو ها، در پنجشنبه بر طرح یک توافق متمرکز است که کارهای اتمی ایران را تا اندازه ای محدود میکند و در مقابل تحریمها بطور محدود برداشته میشود.

قدرتهای غربی و اسرائیل به برنامه اتمی ایران مظنون هستند که پوششی برای اهداف نظامی باشد، ادعایی که ایران بشدت آنرا رد میکند.

عراقچی بدون آنکه توضیح دهد گفت هنوز "اختلافات عمده ای" بین دو طرف وجود دارد و "بدشواریهای کار" پیش رو اشاره کرد.
اما او ابراز امیدواری کرد که "فردا (جمعه) به توافق" برسند و از طرف مقابل خواست تا "انعطاف" داشته باشد.

بنا بر عراقچی، "حق" غنی سازی جای هیچ گفتگو ندارد، اما ایران حاضر است در باره سطح غنی سازی، و محل آن و ذخایر اورانیوم گفتگو کند.

آیت الله خامنه ای، که آخرین تصمیم گیرنده در باره برنامه اتمی ایران است، روز چهارشنبه اخطار کرد "حتی یکقدم از حقوق مردم ایران" عقب نشینی نخواهد کرد.

دیپلماتها در ژنو گفتند که مذاکرات سخت است و ممکن به شکست بیانجامد.

عراقچی در عین حال تاکید کرد که ایران "وارد بحث جزئیات" نخواهد شد، مگر آنکه گروه 5+1 "با یک صدا سخن بگوید".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید