متهم کردن نظام قضائی ایران به اعتراف گیری اجباری

2 زندانی سیاسی عرب ایرانی با استفاده از این روش به مرگ محکوم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در بیانیه روز چهارشنبه 20 نوامبر، به بازتاب آنچه که "شیوه های غیر انسانی دستگاه قضائی ایران در گرفتن اعترافهای اجباری و تحت شکنجه" میپردازد و مورد سه نفر از زندانیان سیاسی عرب ایرانی را مورد بررسی قرار میدهد.

به گفته این کمپین، خالد موسوی، علی چبیشاط و سلمان چایانی سه زندانی اهل شوش در استان خوزستان هستند که ماهها تحت شکنجه شدید اداره اطلاعات اهواز قرار گرفته اند.

روز یکشنبه 17 نوامبر، پرس تی وی، رسانه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی ایران اقدام به پخش "اعترافات اجباری" این زندانیان سیاسی میکند.

در این بیانیه آمده: "این افراد اعضای موسسه فرهنگی شباب شوش (جوانان شوش) هستند که به اتهام همکاری در انفجار خط لوله گاز شهر شوش دستگیر شده اند. اتهامی که بشدت توسط این زندانیان رد شده است."

این بیانیه افزوده که دادگاه انقلاب اهواز در سپتامبر 2013، و در یک فرایند بدون ضابطه قضائی، چبیشاط و موسوی را به اعدام و چایانی را به 25 سال حبس در تبعید در شهر یزد محکوم کرد.

در بیانیه یادشده آمده است که جریان دادرسی در این پرونده بشدت "برخلاف تمام قوانین و مبانی جهان شمول و انسانی حقوق بشر" است و اعترافات گرفته شده از این زندانیان با بکارگیری از "شرایطی سخت غیر قابل تحمل و سلسله شکنجه های فرسایشی" بدست آمده است.

در این بیانیه ضمن محکوم کردن روند اعتراف گیری اجباری خاطر نشان میشود که جمهوری اسلامی ایران تا کنون "انبوهی از بازداشت شدگان با اتهامات سیاسی، مذهبی، جنسی و یا سایر جرائم" را با بکارگیری از شیوه اعتراف گیری اجباری محکوم به مرگ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید