دیده بان حقوق بشر: "پناهندگان افغانی در ایران آزار میبینند"

برهم زدن خانواده ها، بدرفتاری با کودکان، و بیگاری بزرگسالان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش دیده بان حقوق بشر، دولت ایران خانواده های پناهنده افغانی را برهم میزند، با کودکان بدرفتاری میکند، و از بزرگسالان بیگاری میکشد و آنها را کتک میزند. این رفتار برای کاستن از تعداد پناهندگان افغانی است که از مرزهای طولانی این کشور به ایران میگریزند.

در گزارش دیده بان حقوق بشر با عنوان "مهمانان ناخوانده: نقض حقوق پناهندگان افغان در ایران" آمده است که بین 2.4 تا 3 میلیون افغانی در ایران زندگی میکنند که اغلب آنها مدارک رسمی ندارند.

این یکی از بزرگترین جمعیت های پناهنده در جهان است که فشار زیادی را بر اقتصاد تحریم زده ایران تحمیل میکند.

در این گزارش آمده که ایران به وظایف قانونی خود عمل نمیکند و نظام پیچیده و پرپیچ و خم ثبت نام پناهندگان حتی افراد واجد شرایط را هم مجبور به ترک ایران میکند.

جو استورک، معاون خاورمیانه دیده بان حقوق بشر میگوید: "ایران هزاران افغانی را که با خطر واقعی و جدی روبرو هستند به کشورشان پس میفرستد. ایران وظیفه دارد به حرف این پناهندگان گوش دهد، و فقط به دستگیری و اخراج آنها نپردازد."

ایران سه دهه است که پذیرای افغان های پناهنده میباشد. اما اکنون 5 سال است که این کشور دیگر حاضر به ثبت نام افغانهای خواهان پناهندگی نیست. این افراد هم اکنون در شرایط بدی زندگی میکنند و مورد آزار و اذیت قرار میگیرند.

در این گزارش آمده: "با پدر و مادرهایی مصاحبه شده که در جریان اخراج از ایران فرزندانشان را از آنها گرفته اند و اکنون این افراد نمیدانند که آنها کجا هستند. افرادی که در ایران بدنیا آمده اند نمیتوانند تابعیت ایرانی بگیرند و این در حالی است که آنها هرگز افغانستان را ندیده اند."

در این گزارش به مورد عارف و همسرش اشاره میشود که با فرزند خردسالشان از داخل یک مینی بوس دستگیر و به افغانستان اخراج میشوند، در حالیکه سه فرزند 8،10 و 12 ساله آنها در ایران جا مانده اند. عارف میگوید: "نمیدانم چه باید بکنم. من پول ندارم تا پاسپورت و ویزا بگیرم. هیچ کس را نداریم کمکمان کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید