ظریف: راه برای حل مناقشه اتمی ایران باز است

در یک پیام ویدئویی و خطاب به کشورهای 5+1

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدجواد ظریف در یک پیام ویدئویی گفت که راه برای حل مناقشه اتمی ایران باز است، از قدرتهای غربی خواست تا از این "فرصت تاریخی" برای دستیابی به یک توافق استفاده کنند.

روز سه شنبه 19 نوامبر، وزارت امور خارجه ایران پیام ویدئویی محمد جواد ظریف را که به زبان انگیسی سخن میگفت پخش کرد. بنظر میرسد که مخاطب ظریف در این پیام ویدئویی کشورهای طرف مذاکره ایران موسوم به گروه 5+1 باشد.

قرار است دور بعدی مذاکرات اتمی ایران با گروه 5+1- آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان- روز چهارشنبه 28 نوامبر در شهر ژنو برگزار شود.

در دور قبلی مذاکرات که ده روز پیش برگزار شد، دو طرف پس از یک گفتگوی فشرده، نتوانستند به توافقی دست یابند. به گزارش شبکه خبری سی.ان.ان، اصرار ایران بر حق غنی سازی برای خود و تاکید فرانسه به بسته شدن راکتور آب سنگین اراک دلایل شکست دور قبلی مذاکرات عنوان شده است.

ظریف گفت که هدف ایران از انرژی هسته ای "عزتّ، احترام و تعیین سرنوشت" است. او گفت که در مناقشه کنونی بر سر برنامه اتمی ایران "راهی به جلو" وجود دارد و تنها انتخاب بین "تسلیم یا رو در رو شدن" نیست.

این ویدئو در حالی پخش میشود که هم در داخل و هم در خارج ایران، انتقادها از فرایند توافق بر سر برنامه اتمی ایران بشدت جریان دارد.

روز سه شنبه 100 نماینده مجلس ایران طرحی را تصویب کردند که طی آن دولت ایران از قبول هرگونه توافقی که مستلزم "کاهش" یا "توقف" برنامه اتمی ایران باشد منع شده است.

اسرائیل هم با هرگونه توافقی که منجر به کاهش تحریمهای بین المللی بدون توقف کامل برنامه اتمی ایران بشود مخالف است.

ظریف در پیام خود از قدرتهای غربی خواست از این "فرصت یگانه" استفاده کنند و با "به رسمیت شناختن" برنامه اتمی ایران عزت و احترام این کشور را خدشه دار نکنند.

ظریف بطور تلویحی گفت که گزینه دیگری وجود ندارد و تهدید کرد "یا با همدیگر میبریم یا با همدیگر میبازیم."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید