به ادعای یک سازمان مخالف، ایران پنهانی یک سایت اتمی جدید ساخته است

در آستانه مذاکرات ایران با گروه 5+1 بر سر برنامه اتمی این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک گروه مخالف ایرانی در تبعید روز دوشنبه گفت که اطلاعاتی در مورد یک سایت زیرزمینی بدست آورده که به گفته این گروه یکی دیگر از محلهای پیگیری برنامه ساخت بمب اتم در ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شورای ملی مقاومت ایران در سال 2002 از کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز و تاسیسات آب سنگین اراک پرده برداشت. اما تحلیلگران میگویند که سابقه این شورا همواره روشن نبوده و این سازمان آشکارا به دنبال تغییر رژیم ایران است.

جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت جهانی روز چهارشنبه مذاکرات خود را از سر میگیرند. هدف از این مذاکرات رسیدن به یک توافق جامع برای پایان دادن به رویارویی دیرپای با تهران و برطرف کردن نگرانیها از ساخت سلاح اتمی توسط این کشور است.

مقامات ایرانی یک چنین قصدی را تکذیب میکنند، و میگویند که برنامه اتمی آنها صرفا صلح آمیز است.

سازمان مجاهدین خلق ایران میگوید، اطلاعات موثقی را از داخل ایران بدست آورده که نشان میدهد، ایران سایت جدید و پنهانی دیگری را برای برنامه اتمی خود ساخته است. اما این سازمان اطلاعی در باره نوع فعالیت اتمی در این سایت در اختیار ندارد.

مهدی ابریشمچی، یکی از مقامات سازمان مجاهدین خلق در پاریس به خبرنگاران گفت: "بر اساس اطلاعات بدست آمده از مقاومت داخل ایران، رژیم ایران در کار ساخت سایتهای مخفی دیگری برای برنامه اتمی خود است."

سازمان مجاهدین خلق میگوید که سایت جدید در داخل یک تویل 600 متری در زیر کوه و در یک مجتمع در 10 کیلومتری شهر مبارکه، در کنار بزرگراه اصفهان-شیراز قرار دارد و نام آن "مجتمع نظامی-صنعتی هفت تیر" است.

ابریشمچی گفت که کار ساخت این سایت در سال 2005 آغاز و تونل در سال 2009 به پایان رسید. او گفت که ساخت تسهیلات این سایت اخیرا کامل شده است.

ابریشمچی گفت که "سازمان نوآوری و تحقیقات دفاعی" فعالیتهای حساس اتمی ایران را مدیریت میکند و اداره این تاسیسات جدید را هم در اختیار دارد. او گفت که حفاظت از این سایت سنگین تر از حفاظت از باقی قسمتهای این مجتمع نظامی است.

ابریشمچی گفت که این اطلاعات را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد قرار داده است. مقامات آژانس در این باره اظهار نظری نکرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید