معاون وزیر خارجه ایران: قدرتهای جهانی نباید "زیاده خواهی" کنند

در آستانه دور تازه مذاکرات اتمی ایران با گروه 5+1

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجید تخت روانچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران، میگوید امیدوار است که طرف مقابل "مطالب نشست ژنو2" را تکرار نکند. تخت روانچی معتقد است که گروه 5+1 در ژنو2 "زیاده خواهی" کرده است.

ایران و کشورهای قدرتمند جهان در قالب گروه 5+1 شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان نشست ژنو2 را در 9 نوامبر بدون هیچ توافقی پایان دادند.

به گفته تخت روانچی، در مذاکرات ژنو2 یکی از کشورها "مواضع حداکثری" را مطرح کرد که با "فرایند بده بستان" آن کنفرانس همخوانی نداشت و به همین دلیل تیم ایرانی به این نتیجه رسید که "باید بیشتر در این زمینه فکر کند" و تصمیم گیری را به جلسه بعدی مذاکرات در 20 نوامبر موکول کند.

تخت روانچی ابراز امیدواری کرد که "این دفعه آن مطالب مطرح نشود و بتوانیم به پیش برویم." اما تخت روانچی تلویحا گفت که گروه 5+1 مایل است دور بعدی مذاکرات تداوم دور قبلی باشد و "آخرین متن" مبنای مذاکره قرار بگیرد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، پس از نشست ژنو2 گفت که عدم توافق این کنفرانس بخاطر خروج ایران از آن بوده است. کری گفت که گروه 5+1 در یک اقدام متحد متنی را بعنوان توافق نامه تهیه کرده بود که در روز آخر ایران حاضر به امضای آن نشد.

تخت روانچی در باره متن پیشنهادی گروه 5+1 گفت که ایران "خطوط قرمزی" دارد که باید رعایت شود.

گروه 5+1 از ایران میخواهد تا فعالیتهای اتمی خود را محدود کند و در عوض ایران هم خواستار آن است تا کشورهای قدرتمند جهان تحریمهای اقتصادی ایران را لغو کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید