مشاور سابق حسن روحانی در باره "اسرار ناگفته هسته ای ایران" میگوید

نامه دکتر شاهین دادخواه از زندان اوین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهین دادخواه، یکی از اعضای سابق تیم هسته ای ایران در دوران ریاست حسن روحانی در مرکز تحقیقات استراتژیک و شورای عالی امنیت ملی است.

دادخواه به همراه حسین موسویان، رضا البرزی، امیر زمان نیا، غلامعلی خوشرو و سیروس ناصری دیگر اعضای تیم هسته ای ایران کار مذاکره با کشورهای اروپائی را در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی برعهده داشتند.

هم اکنون سه نفر از این افراد در زندان اوین تهران هستند، و موسویان، البرزی و ناصری هم به خارج از ایران گریخته اند.

دادخواه در نامه ای که از زندان اوین فرستاده، میگوید که پس از بازگشت حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور رژیم اسلامی، به دلیل اختلافات شدید داخلی، به او اجازه نداده اند تا "اعضای تیم سابق خود را" بار دیگر گردهم بیاورد.

دادخواه در نامه خود میگوید که در سال 1386، محسنی اژه ای، که در آن زمان وزیر اطلاعات کابینه اول محمود احمدی نژاد را برعهده داشت، "حکم دستگیری حسین موسویان به اتهام جاسوسی هسته ای" را صادر کرد.

اما اتهامات موسویان ثابت نشد و او از زندان آزاد شد، اما در بهمن 1389 شاهین دادخواه، و در خرداد 1390 هم رحمان قهرمان پور، مدیر گروه خلع سلاح مرکز تحقیقات استراتژیک دستگیر شدند.

دادخواه در نامه خود به "اختلاف نظر مسوولین در برنامه هسته ای" اشاره میکند، و از خودسری بعضی از سازمانها از جمله سازمان انرژی اتمی که در آن دوران ریاست آنرا مهندس آقازاده برعهده داشت میگوید.

او به "فعالیتهای هسته ای موازی" در ایران اشاره میکند و میگوید که نهادهای نظامی فعال در امور هسته ای حاضر به متوقف کردن فعالیتهای خود نبودند. در دوران خاتمی و احمدی نژاد "هرگروهی میکوشید تا برنامه هسته ای را به نفع خود تمام کند."

اما روحانی، پس از انتخاب به ریاست جمهوری سعی کرده تا "تصمیم گیری در مورد پرونده هسته ای را در وزارت امور خارجه" متمرکز کند.

به گفته دادخواه، اکنون محسنی اژه ای جلوی آزادی همکاران سابق حسن روحانی را میگیرد، تا شاید از این راه "نقش پسر خود در پرونده 3000 میلیارد تومانی" را کم اهمیت جلوه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید