لوموند: فرانسه سد راه توافق سازشکارانه آمریکا و ایران شد

با اشاره به مذاکرات ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه فرانسوی ''لوموند'' در شماره روز سه شنبه ۱۲-۱۱-۲۰۱۳ خود، با اشاره به مذاکرات اخیر اتمی ایران با گروه ۱+۵، نوشته است که فرانسه، سد راه یک توافق سازشکارانه میان ایران و آمریکا در این مذاکرات شده است.

''لوموند'' در گزارش خود نوشته است که منابع رسمی فرانسوی به این روزنامه گفته اند که فرانسه از قبل میدانسته که آمریکا و ایران از مدتها پیش، برای رسیدن به یک سازش، دیدارهای دوجانبه داشته اند.

این گزارش افروده است که فرانسه بیم آن داشته که مبادا در جریان مذاکرات ژنو، هر دو کشور، سایر نمایندگان شرکت کننده در این مذاکرات را دور بزنند.

''لوموند'' ادامه داده است که آمریکا بعد از ناکامی در برنامه حمله نظامی به سوریه تلاش دارد این ناکامی را با یک پیروزی دیپلماتیک در خاورمیانه جبران کند. از سوی دیگر، حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز کاهش هرچند محدود اما سریع بخشی از تحریمهای غرب و آمریکا را یکی از پایه های مشروعیت دولت خود تلقی می کند.

بنا بر این گزارش، مذاکرات ژنو زمینه مساعدی بود تا آمریکا و ایران هر دو فرصت مشترکی را برای رسیدن به یک سازش دوگانه آزمایش کنند.

''لوموند'' در ادامه افزوده است هنگامی که وزارت خارجه فرانسه روز هفتم نوامبر اطلاع یافت جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به ژنو خواهد رفت، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه پیشدستی کرد و صبح جمعه، قبل از او خود را به ژنو رساند تا مواضع قاطعانه فرانسه در قبال ایران را به اطلاع شرکت کنندگان برساند.

روزهای هفتم تا نهم نوامبر جاری، مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو برگزار شد. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این مذاکرات، سه بار جلسات سه جانبه برگزار کردند.

در حالی که همه خبرها و گزارش ها، از توافق قریب الوقوع حکایت داشت، در لحظات آخر و پس از سه روز مذاکرات فشرده، دو طرف از وجود اختلافات سخن گفتند و ادامه مذاکرات را به ۲۰ نوامبر موکول کردند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید