روسیه: صحبت های جان کری درباره مذاکرات با ایران تحریف واقعیت است

با اشاره به اختلاف ها میان شش قدرت جهان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه روسیه، صحبت های جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را درباره دلیل دست نیافتن به توافق اتمی با ایران ''ساده انگاری محض و تحریم واقعیت'' خواند.

جان کری گفته بود: "کشورهای ۱+۵ روز شنبه هنگام ارائه پیشنهاد خود به ایرانیان متحد بودند...اما ایران در آن لحظه خاص نتوانست آنرا بپذیرد."

اشاره کری به مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران است که روزهای هفتم تا نهم نوامبر جاری در ژنو برگزار شد. در حالی که همه خبرها و گزارش ها، از توافق قریب الوقوع حکایت داشت، در لحظات آخر و پس از سه روز مذاکرات فشرده، دو طرف از وجود اختلافات سخن گفتند و ادامه مذاکرات را به ۲۰ نوامبر موکول کردند.

بر پایه آنچه سه شنبه ۱۲-۱۱-۲۰۱۳ خبرگزاری های ایتارتارس و فرانسه به نقل از یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه روسیه نوشتند، عدم دستیابی توافق با ایران به دلیل ''اختلاف میان شش قدرت جهانی بوده است.''

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

مقام آگاه روسی اظهار داشته است: ''پيش‌نويس ارائه شده مورد پسند طرف ايرانی بود. اما از آنجايی که تصميمات در مذاکرات بايد با اجماع عمومی گرفته می‌شد به همين دليل توافقی در نشست ژنو به دست نيامد. و مقصر اين وضعيت، ايرانی‌ها نبودند.''

اين منبع روسی اظهارات جان کری که قدرت‌های جهانی در برابر ايران موضع واحدی داشتند و ايرانی‌ها حاضر به پذيرش پيشنهاد نشست ژنو نشدند، را رد کرد.

او افزوده است: ''چنين برداشتی، ساده‌انگاری محض و حتی تحريف واقعيت رخ داده در ژنو است.''

غرب ایران را متهم می کند که در پی ساخت سلاح اتمی است. از این رو تحریم های شدیدی علیه این کشور اعمال می کند. تهران اما می گوید برنامه اتمی اش به منظور کاربردهای مسالمت آمیز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید