گفتگوهای اتمی رئیس آژانس با ایران آغاز شد

تلاشی موازی برای رسیدن به یک توافق اتمی با ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روز دوشنبه رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگوهای خود با مقامات ایرانی را آغاز کرد. این گفتگوها بعد از آن صورت میگیرد که چند روز مذاکرات فشرده اتمی در ژنو نتوانست به توافقی در باره برنامه اتمی ایران منجر شود.

یوکیو آمانو، رئیس آژانس، پیش از حرکت به سوی ایران گفت که مذاکرات او "مستقل" از گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی موسوم به 5+1 است.

اما بعد از آنکه مذاکرات سویس نتوانست به نتیجه ای برسد، یک موافقت نامه با آژانس میتواند امیدهای از دست رفته را بار دیگر زنده کند و خوش بینی را به دور بعدی مذاکرات با گروه 5+1 که قرار است در 20 نوامبر برگزار شود برگرداند.

یک دیپلمات غربی در وین به خبرگزاری فرانسه گفت: "دلیل رفتن (آمانو) به تهران اطمینان از این موضوع است که آیا آنها حاضر به موافقت با چیزی هستند یا خیر." این دیپلمات این را قدم اول در آن چیزی میداند که به "اقدامات اعتماد ساز" موسوم است.

روز یکشنبه آمانو در فرودگاه وین به خبرنگاران گفت که ایران و آژانس بین الملی اتمی سازمان ملل متحد در "نقطه بسیار مهمی" قرار دارند.

آمانو گفت: "ایران ماه گذشته پیشنهاد تازه ای به آژانس داد که حاوی اقدامات عملی ای برای تقویت همکاری و گفتگو بود و ما امیدواریم بتوانیم آنرا به پیش ببریم."

با توجه به شکست آمانو در سفر قبلیش به تهران در ماه مه 2012، این بار او حاضر نشد تا با نماینده ایران در آژانس همراه شود و به پیش بینی موفقیت های آینده بپردازد.

آژانس بازرسی های منظمی را از تاسیسات اتمی ایران انجام میدهد، اما در عین حال مایل است ایران به این اتهامات که قبل از سال 2003، و شاید پس از آن هم، در کار ساخت سلاحهای اتمی بوده است.

ایران هرگونه تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را تکذیب میکند، و میگوید که اتهامات آژانس مبتنی بر اطلاعات نادرست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) و موساد اسرائیل است.

در دو سال گذشته و در طی مذاکرات بسیار، ایران حاضر نشده به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از بعضی از این سایتها را بدهد که گفته میشود این فعالیتها در آنها انجام شده، و یا اجازه بررسی مدارک موجود، و یا گفتگو با دانشمندان اتمی ایران را بدهد.

پارچین یکی از این سایتهاست که آژانس مایل است از آن بازدید کند، زیرا گفته میشود که دانشمندان ایرانی در آن آزمایشهای انفجاری را انجام داده اند که آژانس معتقد است "نشانه محکمی بر امکان توسعه سلاحهای اتمی" میباشد.

انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهور ایران امیدهای تازه ای را هم در آژانس بوجود آورده و هم در مذاکرات ایران با قدرتهای جهانی.

گفتگوها با آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان بیشتر بر فعالیتهای جاری تهران، به ویژه غنی سازی اورانیوم و علاقه ایران به لغو تحریمها متمرکز است.

اما این دو گفتگوی دیپلماتیک با یکدیگر مرتبط هستند، زیرا قدرتهای جهانی از ایران میخواهند به پرسشهای آژانس پاسخ دهد تا نگرانی ها از تمایل ایران به ساخت سلاح اتمی کاهش یابد.

شش کشور از ایران میخواهند تا با بازرسی های حقیقت یاب بیشتر آژانس، به عنوان بخشی از یک توافق جامع، موافقت کند.

آژانس همچنین بر هرگونه تعلیق غنی سازی، و ارسال ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به یک کشور سوم نظارت خواهد داشت.

پس از آنکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به گفتگو های ژنو پیوست، امیدها برای رسیدن به یک توافق افزایش یافت. اما درمیان این قدرتها شکافهایی پدید آمد و هیچ چیز به امضا نرسید.

اسرائیل، تنها کشور اعلام نکرده اتمی خاورمیانه، از روند این گفتگوها بسیار ناراضی است و توافق پیشنهادی را "بد و خطرناک" میخواند و حاضر نیست تهدید به حمله به تاسیسات اتمی ایران را کنار بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید