برادران کردپور روز جمعه به 9 سال و نیم حبس تعزیری و تبعید محکوم شدند

در دادگاه انقلاب مهاباد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

"مسعود و خسرو کردپور"، دو برادر کرد روزنامه نگار فعال حقوق بشر، دربند، پس از گذشت۲۵۰ روز بازداشت، به ۹ سال و نیم زندان و تبعید محکوم شدند.

به گزارش، آژانس خبری ''موکریان، "خسرو خسروی" یکی از وکلای مدافع این دو فعال حقوق بشر در این رابطه به خبرنگار موکریان گفت: " مسعود و خسرو، هردو بر اساس مواد۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۰ به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده اند".

خسروی در ادامه گفت: ''خسرو کردپور از بابت اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل 1 سال حبس تعزیری محکوم شده است و جمعا محکومیت خسرو ۶ سال است".

این وکیل دادگستری همچنین در رابطه با حکم صادره برای مسعود کردپور اظهار داشت: " وی از بابت اجتماع و تبانی به تحمل ۳ سال حبس و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شده است و جمعا دوران محکومیت مسعود نیز۳ سال و نیم است".

خسرو خسروی در رابطه با حکم تبعید مدیرمسئول آژانس خبری موکریان به خبرنگار موکریان گفت که در ادامه حکم صادره برای خسرو کردپور آمده است: ''به منظور جلوگیری از تجری وی و دیگران با اختیار حاصله از ماده 23 قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ وی ملزم به ۲ سال اقامت اجباری در شهرستان کرمان و به منظور رعایت مسائل امنیتی زندان، "تبریز" به عنوان محل تحمل۵ سال حبس مقرر تعیین می گردد.

"عثمان مزین" دیگر وکیل برادران کردپور در گفتگو با خبرنگار موکریان در رابطه با حکم صادره برای این دو فعال مدنی و تبعید خسرو کردپور به زندان تبریز اینگونه اظهار نظر کرد: " در جلسات دادگاه بر اساس "مدارک محرمانه" که در حکم صادره به آن اشاره شده، بحثی صورت نگرفته وهیچ سندی به رویت متهمین و وکلای آنان نرسیده است، لذا استناد به مدارک محرمانه خلاف اصل تناظر و حقوق دفاعیه متهمین می باشد".

مزین در ادامه افزود: ''توسل محکمه بدوی به سلب امنیت زندان مهاباد برای توجیه محکومیت خسرو کردپور به تبعید در زندان تبریز فاقد هرگونه دلیل ارتباطی مبنی بر اخلال موکل در نظم زندان مهاباد است و نباید فراموش کنیم که تبعید محکوم علیه موجب صدمه خانواده و بستگان موکل شده و این امر هم در تعارض با اصل فردی بودن جرم و مجازات است".
.
همچنین "عباس جمالی" و "خلیل بهرامیان" از وکلای مدافع کردپورها طی گفتگویی کوتاه در مورد اعتراض به حکم صادره برای برادران کردپور، به خبرنگار موکریان گفتند: "ما به حکم صادره از طرف دادگاه انقلاب مهاباد اعتراض داریم و چون حکم صادره در مرکز استان قابل تجدید نظرخواهی است، لذا در مهلت قانونی 20 روزه با هماهنگی دیگر همکاران لایحه اعتراضی را تقدیم دادگاه خواهیم کرد".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید