آمریکا توقف بخشی از فعالیتهای اتمی ایران را در مذاکرات ژنو پیشنهاد می کند

بنا به گفته یک مقام بلند پایه آمریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای غربی برخی مطبوعات و رسانه های خبری جهان اقدام به گمانه زنی درباره محتوای احتمالی این مذاکرات کرده اند. مخفی نگه داشتن محتوای گفت و گوها از سوی ایران و گروه 5+1 احتمال صحت اين گمانه زنی ها را بیشتر كرده است. خبرگزاری رویترز که یکی از منابع معتبر خبری در جهان است، به نقل از یک مقام آمریکایی، جزئیاتی از موارد پیشنهادی آمریکا به ایران را منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی، در مذاکرات هسته ای دو روز آینده در ژنو، ایالات متحده از ایران برداشتن "گام نخست" را خواهد خواست. این گام نخست، شامل توقف پیشرفت بیشتر برنامه هسته ای ایران و محدود کردن جنبه هایی از آن است.

این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، اظهار داشته در مقابل این اقدام ایران، واشینگتن پیشنهاد تخفیف بسیار محدود، موقت و قابل بازگشت تحریم ها را ارائه خواهد کرد. وی درباره جزئیات این اقدامات چیزی نگفته است.

این مقام آمریکایی افزود: آنچه ما در پی آن هستیم، یک مرحله نخستین، یک گام نخستین و یک درک مقدماتی است برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر برنامه هسته ای ایران، و به عقب کشیدن بخشهایی از آن برای اولین بار در طی چندین دهه.

به گفته وی، این گام نخست شامل سطح غنی سازی در ایران، ذخایر اورانیوم موجود در کشور و همچنین افزایش نظارت های بین المللی است. به گفته وی، آمریکا درصدد است تا زمان بیشتری برای حل موضوع هسته ای ایران به دست آید.

به گفته این مقام آمریکایی، انجام چنین اقدامی از سوی ایران، فضای لازم را برای مذاکرات بیشتر بر مبنای یک تغيیر كلی به وجود خواهد آورد.

از زمان پایان یافتن دور پیشین گفت و گوهای ایران و غرب در ژنو تاکنون، مقامات آمریکایی و ایرانی هیچ موضع گیری علنی مشخصی درباره محتوای مذاکرات و پیشنهادات طرفین نداشته اند. به گفته برخی کارشناسان این مخفی کاری دو طرف باعث گمانه زنی های مختلفی شده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای رسیدن به سلاح اتمی متهم می کنند اما ایران با رد این اتهام می گوید برنامه هسته ایش مسالمت آمیز است وغنی سازی اورانیوم در تاسیسات این کشور تنها برای تولید برق و اهداف پزشکی است.

عدم موافقت مقامات ایران به محدود کردن فعالیت های حساس مانند ذخیره سازی اورانیوم در سطح 20% باعث شد تا کشورهای غربی نسبت به اهداف ایران با شک و تردید نگاه کرده، و مجازات هایی را علیه این کشور اعمال کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید