ظریف: ایران حاضر است از نفود خود برای خارج کردن گروه های خارجی از سوریه استفاده کند

در پاسخ به سوالی درباره آمادگی تهران برای خارج کردن حزب الله از سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می گوید که کشورش حاضر است از نفوذ خود برای تشویق گروه های مسلح خارجی جهت خروج از سوریه استفاده کند.

ظریف که سه شنبه ۵-۱۱-۲۰۱۳ با شبکه خبری فرانس۲۴ مصاحبه کرده، گفته است: ''ایران آماده است که از همه گروه های خارجی بخواهد نیروهای خود را از سوریه خارج کند. ما آماده ایم فشار بیاوریم تا همه خارجی ها از خاک سوریه خاج شوند.''

این سخنان ظریف در پاسخ به سوالی در باره این که " آیا ایران آمده است از نفود خود برای خارج کردن نیروهای حزب الله لبنان از سوریه استفاده کند؟'' مطرح شده است.

نیروهای حزب الله، گروه شیعه لبنانی که از سوی جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی می شود و در حقیقت عامل نفوذ ایران در لبنان است، در سوریه در کنار نیروهای حکومت بشار اسد علیه مخالفانش می جنگند.

نظام بشار اسد، مهمترین متحد منطقه ای ایران است و به جز کمک های تسلیحاتی که به این نظام می کند، چندی پیش فیلم هایی ویدیویی از حضور نیروهای سپاه پاسداران برای آموزش و فرماندهی بخشی از نیروهای اسد، منتشر شد.

درباره مذاکرات اتمی ایران، ظریف ابراز امیدواری کرد که در هفته جاری، تهران به توافقاتی با گروه ۱+۵ برسد.

وزیر امور خارجه ایران گفته است: «معتقدم که می توان این هفته به توافق رسید. من نمی توانم جز از دیدگاه خودمان سخن بگویم، نمی توانم از دیدگاه طرف دیگر حرف بزنم.''

دو روز دیگر، جلسه دیگری از دور جدید مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ در ژنو برگزار خواهد شد. دو طرف مذاکرات پیشین را که در آن ایران بسته ای پیشنهادی برای پایان دادن به تنش اتمی خود با غرب مطرح کرده بود ''جدی'' و ''مفید'' ارزیابی کرده بودند.

غرب، ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید