کنسرت "مرگ بر آمریکا" در محل سابق سفارت ایالات متحده در تهران برگزار شد

در راستای تلاش اصولگرایان ایرانی در مخالفت با مذاکرات میان تهران و واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

۱۱ آبان، مصادف با ۲ نوامبر، یعنی دو روز پیش از سالروز تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط "دانشجویان پیرو خط امام" در سال نخست پس از پیروزی انقلاب ایران، در محل سابق این سفارت، ''کنسرت مرگ بر آمریکا'' بر گزار شد.

تاکید بر شعار ''مرگ بر آمریکا'' امسال در حالی روی می دهد که دولت جدید ایران به ریاست حسن روحانی، مذاکراتی با طرف آمریکایی آغاز کرده است. اما به نظر می رسد این مذاکرات، به مذاق بخشی از اصولگرایان حاکم خوش نیامده است.

در گزارشی که شبکه دوم تلویزیون سراسری ایران تهیه کرده، شماری از دانشجویان به محل سفارت سابق آمریکا در تهران می روند. در این میان گزارشگر با دو تن از حاضران مصاحبه کرده که آن ها، بر اهمیت شعار ''مرگ بر آمریکا'' و ''نفرت از آمریکا'' تاکید کردند.

پس از چند سخنرانی، اسفندیار قره باغی و حامد زمانی، دو خواننده ایرانی، سرودهای جدید ''مرگ بر آمریکا'' ی خود را اجرا می کنند.

اسفندیار قرباغی، در سال های نخست پس از پیروزی انقلاب ایران هم، سرودی با عنوان ''مرگ بر تو ای آمریکا'' اجرا کرده بود. او اکنون و پس از رونمایی از سرود جدید خود، به حادثه ۲۲ سال پیش هدف قرار دادن یک هواپیما مسافربری ایران توسط ناوگان آمریکایی مستقر در منطقه اشاره می کند؛ حادثه ای که که ۲۹۰ کشته غیر نظامی بر جای گذاشت، اما ابهامات زیادی در پی داشت. از جمله این که محمد نوری زاد نویسنده، روزنامه نگار و فعال سیاسی ایرانی، اخیرا گفته است که ایرانی ها از این هواپیمای مسافربری به عنوان پوششی برای یک پرواز نظامی استفاده کرده بودند.

پس از قره باغی، حامد زمانی، خواننده جوان ایرانی، سرود ''مرگ بر آمریکا'' ای خود را، رونمایی کرد. او در مصاحبه ای پس از آن می گوید که ''ما اکنون در جنگ دیگری با آمریکا هستیم.''

در دور جدید مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ و آژانس بین المللی انرژی اتمی است. پس از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، دو طرف این مذاکرات را«جدی» و «مفید» توصیف کردند. همچنین ایران در این مذاکرات، بسته‌ای پیشنهادی ارائه داده که مایکلمان سخنگوی کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، آن را «بسیار مفید» توصیف کرده است.

در حاشیه این مذاکرات، تیم‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی با یکدیگر دیداری دو جانبه داشته‌اند. پیش از آن و در نیویورک که هیئت ایرانی به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری ایران برای حضور در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به این شهر رفته بود، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در جلسه وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ که در آن جان کری حضور داشت، حاضر شد. کری و ظریف در حاشیه این نشست، گفت‌و‌گوی کوتاه دوجانبه‌ای داشتند.

اوباما و روحانی هم در جریان این سفر و در حین حرکت رئیس جمهوری ایران از محل اقامت خود به سمت فرودگاه بین المللی نیویورک، با یکدیگر تلفنی گفت‌و‌گو کردند. این نخستین ارتباط میان روسای جمهوری ایران و آمریکا پس از ۲۴ سال قطع رابطه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size