حبیب الله عسگر اولادی درگذشت

یکی از چهره های محافظه کار انقلاب اسلامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حبیب الله عسگر اولادی، دبیر کل پیروان خط امام ایران پس از یک دوره بیماری روز سه شنبه 5 نوامبر در سن 82 سالگی در تهران درگذشت.

او از موسسین حزب موتلفه اسلامی بود که در جریان وقایع پانزده خرداد 1342 به نفع مرجعیت آیت الله خمینی در بازار تهران فعالیت میکرد. پس از ترور حسنعلی منصور، نخست وزیر ایران در سال 1343، عسگر اولادی دستگیر شد و 13 سال را در زندان گذارند.

عسگر اولادی یکی از مهمترین یاران آیت الله خمینی در بازار تهران بود که بعد از پیروزی انقلاب ایران از سوی خمینی به سمت مدیر کمیته امداد امام خمینی برگزیده شد تا وجوهات شرعی بازاریان تهران را به نفع خمینی جمع آوری کند.

او در دولت اول میر حسین موسوی در سال 1360 وزیر بازرگانی بود، و در سال 1364 هم کاندید ریاست جمهوری ایران شد.

عسگر اولادی در جریان انتخابات 1388 و وقایع پس از آن مواضعی متفاوت با سایر اصولگرایان نسبت به میرحسین موسوی و مهدی کروبی گرفت و آنها را "برادر" خود خطاب کرد و گفت که آنها "فتنه ساز" نیستند. به خاطر این اظهار نظر، عسگر اولادی بشدت مورد حمله جناحهای تندروی حکومت ایران قرار گرفت.

عسگراولادی همچنین در کارنامه خود سابقه نمایندگی در مجلس ایران و حضور در جایگاه نایب رئیسی و عضویت در هیات رئیسه مجلس را نیز دارد. عضویت در هیات منصفه مطبوعات و ریاست آن، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر سمتهای اخیر وی در کنار نمایندگی ولی فقیه در کمیته امداد امام بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید