شیرکو معارفی فعال سیاسی و مدنی کرد اعدام شد

ادامه روند اعدام ها در زندان های ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیرکو معارفی فعال سیاسی و مدنی کرد امروز دوشنبه ۴-۱۱-۲۰۱۳ در زندان مرکزی سقز اعدام شد.

بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، ساعات اولیه بامداد امروز دوشنبه شیرکو معارفی زندانی سیاسی کرد به سلول انفرادی منتقل و ساعاتی بعد اعدام شد.

یکی از اعضای خانواده این زندانی سیاسی خبر اعدام وی را تایید کرده و به کمپین گفته است که خانواده برای تحویل گرفتن جسد وی جلو در زندان منتظر هستند.

شیرکو معارفی، ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۸ در یکی از روستای مرزی ایران و عراق توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد. او بعد از چندین ماه نگهداری در سلولهای بازداشتگاه مخفی سپاه پاسداران و اداره اطلاعات شهر سقز به زندان این شهر منتقل شد.

شیرکو معارفی از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب سقز به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان و دیوان عالی کشور نیز تائید شد.

بعد از ارائه درخواست ''ماده ۱۸'' از سوی آقای احمد سعید شیخی وکیل این زندانی به دفتر قوه قضایه، با این درخواست موافقت شد ولی دوباره پرونده به شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور مستقر در شهر قم ارجاع داده شد و این شعبه نیز حکم اعدام را تائید کرد.

روند اعدام ها در زندان های مختلف ایران به ویژه اعدام اقلیت های قومی و مذهبی شدت گرفته است. در چند روز اخیر این دومین فعال کرد است که اعدام می شود. ۱۶ فعال بلوچ هم به انتقام حمله افراد مسلح به یک ایستگاه مرزبانی و کشتن شماری از مرزبانان، اعدام شدند. هم اکنون چهار فعال عرب اهوازی که به اعدام محکوم شده اند، به مکان نامعلومی برده شده اند و خطر اعدام آن ها نیز وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size