حسن روحانی: دولت ایران به مذاکرات هسته ای خوشبین نیست

با تاکید بر امیدوار بودن به رفع مشکلات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفته است که دولت به غربی ها و مذاکرات جاری هسته ای خوشبین نیست.

او در عین حال تاکید کرده است که این به معنای این نیست که ''به رفع مشکلات امیدوار نباشیم.''

این سخنان حسن روحانی که که دوشنبه ۴-۱۱-۲۰۱۳ در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده است، ابتدا خبرگزاری های داخلی ایران از جمله خبرگزاری دولتی ''ایرنا'' منتشر کرده بودند اما سپس آن را حذف کردند.

این نخستین بار است که رئیس جمهوری ایران نسبت به مذاکرات هسته ای، نظری غیر مثبت ارائه می دهد.

دو دور اخیر مذاکرات هسته ایران با گروه ۱+۵، دو طرف مذاکرات را ''مفید'' و ''جدی'' توصیف کردند. همچنین ایران بسته ای پیشنهادی برای حل و فصل تنش اتمی خود با غرب ارائه داد که طرف غربی آن را ''بسیار مفید'' دانست.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند؛ از این رو تحریم های سختی علیه این کشور وضع کرده که اوضاع اقتصادی آن را نابسامان کرده است. در مقابل تهران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود اصرار می کند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.
پیش از سخنان حسن روحانی، روز یکشنبه آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته بود:''به مذاکره خوشبین نیستم ولی باذن الله از این مذاکرات ضرری هم نمی‌کنیم و این تجربه، ظرفیت فکری ملت ما را بالا خواهد برد."

البته رهبر ایران از دولت حمایت کرد و گفت: "هیچکس نباید مجموعه مذاکره‌ کنندگان ما را سازشکار بداند، اینها بچه‌های خود ما و بچه‌های انقلابند. یک مأموریت سختی را بر عهده دارند و هیچکس نباید ماموری را که مشغول کاری است تضعیف کند."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید