سومین زنجیره انسانی برای دفاع از رودخانه کارون در اهواز تشکیل شد

به دنبال فراخوان فعالان مدنی و هواداران محیط زیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فعالان مدنی و هوادران محیط زیست اهوازی روز جمعه 1-11-2013 گزارش دادند که حدود 5000 نفر از مردم این شهر در ساحل غربی کارون گردهم آمده و با تشکیل سومین زنجیره انسانی، حمایت خود از این رودخانه که با خطر کم آبی و خشکیدن روبرو است اعلام کردند.

معترضان رودخانه کارون را نماد حیات خود دانسته و می گویند در نبود آن طوفان های شن بقای آنها را با تهدید روبرو خواهد کرد. این رودخانه به دلیل انتقال آب آن به دیگر استان های مرکزی ایران از جمله استان اصفهان در حال خشک شدن است.

کریم دحیمی فعال اهوازی به العربیه.نت گفت که سومین زنجیره انسانی برای دفاع از کارون که "زنجیره سکوت" نامیده شده است، در پی ناخرسندی مردم اهواز از اظهارات مسئولان دولتی و اصرار مسئولان ذی نفوذ مرکزنشین بر انتقال آب از سرشاخه های کارون صورت می گیرد.

در این باره معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفری که هفته گذشته به اهواز داشت ، گفته است که انتقال آب کارون باید به گونه ای صورت بگیرد که به این رودخانه ضرر نزند. سخنان ابتکار در اهواز و نیز اظهارات پیشین وی مبنی بر احیای زاینده رود اصفهان ، سبب نارضایتی بیشتر مردم اهواز و حامیان کارون شده است.

دحیمی افزود، معترضان در این تجمع پلاکاردها و دست نوشته هایی در دفاع از رودخانه کارون با خود حمل می کردند.

به گفته این فعال اهوازی کم آبی ناشی از انحراف آب رودخانه های کارون، جراحی، کرخه و دز سبب خشک شدن تالاب های استان شده و طوفان های شن ، شهر اهواز را به آلوده ترین شهر جهان مبدل کرده است.

وی اظهار داشت که بنا بر نتایج تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سال 89 ، حداقل 20 درصد متوفیان استان در اثر مسمومیت ناشی از ذرات ریز آلاینده (PM10) جان خود را از دست داده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید