با کشته شدن 5 پاسدار "پژاک" به آتش بس با تهران پایان داد

تایید وقوع درگیری توسط منابع رسمی ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

به گزراش خبرگزاری "فرات نیوز" وابسته به "حزب حیات آزاد کردستان"، "پژاک"، 5 عضو سپاه پاسداران ایران روز پنجشنبه در پی حمله به نیروهای این حزب در نزدیکی شهر ماکو کشته شده اند. بدین ترتیب آتش بس اعلام شده از سوی پژاک پایان یافته به شمار می رود .

بر اساس اعلامیه شاخه نظامی پژاک که از آن به عنوان "نیروهای شرق کردستان"، معروف به " HRK" نام برده می شود و فرات نیوز آن را پخش کرده "در پی عملیات نیروهای رژیم ایران علیه گریلاهای «نیروی شرق کردستان, HRK » در منطقه‌ای میان روستای «ملاحسن» و پایگاه «بوزتپه» واقع در شهرستان ماکو درگیری روی داد و در نتیجه 5 پاسدار رژیم کشته و شماری هم زخمی شدند. هم‌اکنون نیروهای رژیم این منطقه را بشدت توپباران می‌کنند."

از سوی دیگر فرماندار شهرستان پلدشت در گفتگو با خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا اظهار داشته که در درگیری روز گذشته در منطقه بورالان ماکو تنها یک عضو سپاه به نام "میلاد میرزایی" کشته شده و دو تن دیگر نیز به صورت سطحی مجروح شده اند.

در همین حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" نیز در خبری ضمن تایید وقوع درگیری در منطقه در منطقه بورالان ماکو تنها از کشته شدن یک پاسدار بنام میلاد میرزایی خبر داده است .

از سوی دیگر پایگاه اطلاع‌رسانی "سپاه بیت المقدس استان کردستان" نیز با صدور بیانیه‌ای، کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن دو تن از اعضای واحد سپاه بانه در درگیری با "چته‌های ضد انقلاب" را مورد تایید قرار داده است.

درگیری روز گذشت در حالی صورت می گیرد که "پژاک" پیشتر و در پی اعدام "حبیب الله گلپری پور" و "رضا اسماعیلی" با صدور بیانیه ای تهدید کرده بود که اعدام زندانیان سیاسی کُرد را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

پژاک با ارجاع مقامات ایران به آتش بس اعلام شده میان طرفین تاکید کرده بود که "در چنین وضعیتی آتش‌بس با دشواری روبرو می‌گردد، لذا در این چارچوب در سیاست‌هایمان علیه رژیم جمهوری اسلامی ایران تجدید نظر می‌کنیم و همچنین این حملات رژیم ایران، بویژه اعدام "شهید باهوز سنه" از کادران پیشاهنگ حزبمان را بی ‌پاسخ نخواهیم گذاشت".به گزارش سایت خبری – تحلیلی روز که به اخبار کردستان ایران میپردازد :" روز ۱۸ مهر شش تن از اعضای محلی سپاه بانه به نام های " حاج مطلب احمدیان، فتاح محمدی، جلال مصطفایی، لقمان حسینی، منصور مخدومی و زانا محمود پور" در درگیری با گروهی ناشناس کشته شدند." یکی از کشته شده ها "مطلب احمدی" فرمانده گردان حضرت رسول سپاه بوده است.

در ادامه این گزارش آمده "علی رغم گذشت بیش از ۲۰ روز از این درگیری هیچ گروهی مسدولیت کشتن اعضای سپاه در بانه را بر عهده نگرفته است. سپاه پاسداران در تاریخ ٢٥ تیرماه ١٣٩٠ عملیات وسیعی را بر علیه حزب پژاک در مناطق مرزی ایران با عراق آغاز نمود که حدود یک ماه به طول انجامید. در این درگیری ها شماری از نیروهای هر دو طرف کشته شدند. خبرگزاری های جمهوری اسلامی کشته شدن چند تن از فرماندهان ارشد نیروی زمینی سپاه پاسداران را در این درگیری ها تایید کرده بودند. در پی بروز درگیری های شدید میان دو طرف، پژاک با صدور اطلاعیەایی اعلام آتش بس نمود."

بدین ترتیب این نخستین درگیری میان سپاه پاسدران ایران با گروه‌های مسلح کرد در این منطقه از زمان اعلام آتش بس یکجانبه از سوی حزب حیات آزاد کردستان "پژاک" است.

کردهای ایران بیشتر در استان های کردستان، کرمانشاهان، ایلام، بخش هایی از آذربایجان غربی و شمال خراسان سکونت دارند. احزاب و فعالان کُرد جمهوری اسلامی ایران را متهم می کنند که بطور سازمانه یافته ای حقوق قومی و حتی مذهبی آنان را پایمال می کند در حالیکه تهران هماره تاکید می کند که با شهروندان خود به دور از تبعیض های نژادی و مذهبی برخورد می کند.

از سوی دیگر خبرگزرای ایسنا با درج یک خبر تکمیلی تاکید کرد که " طی درگیری روز پنجشنبه نیروهای سپاه و برخی عوامل ضدانقلاب در شهرستان بانه استان کردستان پنج عضو سپاه شهید و دو نفر دیگر نیز زخمی شدند."

بر اساس این گزراش "پیکر این پنج نیروی سپاه کردستان به نام‌های فتاح محمدی، جلال مصطفایی، حاج مطلب احمدیان، لقمان حسینی و مخدومی، صبح امروز (جمعه) با حضور مقامات استان تشییع شد.

در همین رابطه، نماینده سقز و بانه در مجلس شورای ایران نیز خبر داد که " 5 نفر از اعضای سپاه استان کردستان در درگیری با نیروهای پژاک به شهادت رسیده‌اند".

محسن بیگلری اظهار کرد: "این پنج عضو سپاه که 4 نفر اهل بانه و یک نفر اهل قروه بودند، در درگیری با نیروهای پژاک به شهادت رسیده‌اند و صبح امروز مراسم تشییع جنازه آنها برگزار شد."

از سوی دیگر گزارش می رسد که یک فعال کُرد دیگر به نام آرمان پرویزی به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی و محاربه" در دادگاه شهر رشت به اعدام محکوم شده است.بنابه گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی ومدنی ، آرمان پرویزی فرزند رشید اهل مهاباد که اواخر سال گذشته همراه چند نفر دیگر دستگیر و در پانزده تیر ماه امسال در دادگاه انقلاب رشت به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و همکاری با یکی از احزاب کرد به اعدام محکوم شد.

بنابه این گزارش حکم صادره در تاریخ 31/10/2013 به وی ابلاغ شده است ، نامبرده مدتی دانشجوی معماری و در دانشگاه رشت مشغول به تحصیل بوده است.

گفتنی است که بعد از سر کار آمدن دولت روحانی این سومین فعال کرد می باشد که به اعدام محکوم می شود ، مدتی پیش هم دو یک فعال کُرد دیگر به نامهای "صابر مخلد موانه" و "محمد عبدالهی" به اتهام همکاری با احزاب کرد به اعدام محکوم شده بودند که با این احکام شمار شهروندان کرد محکوم به اعدام به 25 نفر می رسد .

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید