احمد خاتمی: ما شعار مرگ بر آمریکا و مذاکره را با هم پیش می‌بریم

خطاب به مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آیت الله احمد خاتمی امام جمعه تهران روز جمعه 1-11-2013 با اشاره به مذاکرات ایران و غرب گفت:" وقتی مسئول سیاسی اتحادیه اروپا به صراحت می‌گوید ما فشار و مذاکره را هم‌زمان پیش می‌بریم، ما هم می‌گوییم ما شعار مرگ بر آمریکا و مذاکره را با هم پیش می‌بریم".

احمد خاتمی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران ضمن اشاره به حمله اخیر در منطقه مرزی سراوان اظهار داشت:" این اولین حادثه از این دست نیست و احتمالاً آخرین هم نخواهد بود. در همین راستا، اینکه می‌گوییم 35 سال است خودمان قربانی تروریسم هستیم، یعنی همین. حالا طرفه این است که تروریست‌ها یعنی آمریکا و رژیم صهیونیستی بیایند و پرچم ضد تروریسم را به دست بگیرند".

وی افزود :" دولت پاکستان دررابطه با حادثه سراوان باید به ملت ما پاسخگو باشد. تروریست‌ها به مرز پاکستان گریخته‌اند. ان‌شاءالله مسئولان ما هوشمندانه‌تر عمل کنند تا در آینده شاهد این حوادث نباشیم، ولی تروریست‌ها هم بدانند که نظام مقدس اسلامی ما محکم‌تر با آنها مقابله خواهد کرد و آنها کاری از پیش نخواهد برد".
احمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا گفت:" من می‌خواهم فقط اشاره‌ای داشته باشم به این نکته که مساله مبارزه با آمریکا ریشه عقیدتی و اعتقادی دارد".

وی افزود:" آمریکا در پنجاه سال اخیر به 25 کشور جهان حمله مستقیم و غیرمستقیم نظامی داشته است. همچنین شنود مکالمات تلفنی از سوی آنان، نه تنها نسبت به آدم‌های معمولی، بلکه شنود مکالمات تلفنی 25 رهبر دنیا انجام شده است و این خود چه معنایی می‌تواند داشته باشد. این جز خودبرتربینی چه چیز دیگری است؟".

به گزارش ایسنا، عضو خبرگان در جای دیگری از سخنانش گفت:" کسانی می‌خواهند این القاء نادرست را داشته باشند که گرفتاری‌های کشور با رابطه‌ با آمریکا حل می‌شود، اما واقعیات تاریخی نشان داده که این گرفتاری‌ها افزون خواهد شد. در طی 57 سال حکومت شاه تا 28 مرداد ماه سال 32 حکومت دست انگلیسی‌ها بود و از آن به بعد هم تا پیروزی انقلاب حکومت دست آمریکایی‌ها بود. آنها با این کشور چه کردند؟ فقر و غارت‌گری موج می‌زد؛ آمریکایی‌ها بیایند، دین‌زدایی، خفقان، استبداد و تحقیر ملت‌ها می‌آید".

خاتمی با اشاره به توهین که یکی از نمایندگان آمریکا در مذاکره نسبت به ایرانی ها کرده بود گفت:" این آدم بی‌شخصیتی‌ که در مذاکرات آمریکایی‌هاست با کمال بی‌ادبی به ملتی با پیشینه تمدنی 1400 ساله به صراحت اهانت می‌کند، خود این نشانه خوی استکباری آنهاست".

خاتمی در پایان خطبه اش ضمن دفاع از شعار مرگ بر آمریکا گفت:" به دنیا می‌گویم که اگر می‌خواهید موضع ملت را ببینید منتظر 13 آبان باشید خواهید دید که ملت ما باشکوهتر از سالهای گذشته و با شعاری رساتر از سال‌های گذشته فریاد مرگ بر آمریکا را به دنیا خواهد رساند".

وی همچنین از روزنامه بهار وبه خاگر مقاله اخیرش که با عنوان " امام، پیشوای سیاسی یا الگوی ایمانی؟" به شدت انتقاد کرد و گفت:" اهانتی که یکی از روزنامه‌ها به ساحت مقدس مولا علی(ع) داشت، بسیار تلخ بود. کسانی خواب برخی روزها و چیزها را دیدند و با سوءاستفاده از آزادی، قلمشان را در خدمت استکبار قرار می‌دهند اما باید بدانند که روان‌شناسی ملت ما عشق به مقدسات است و الحمدالله مسئولان ما حساس هستند اما من معتقدم که باید طوری قاطع برخورد کنند که کسانی که در هوس و صف هستند تا این طور قلم‌ها را بزنند حساب کار خود را بکنند و بدانند ملت بزرگ ایران یکپارچه پای مقدسات خود ایستاده است".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید