گمانه زنی در پی سه هفته غیبت آیت الله خامنه ای از مجامع عمومی

این غیبت توجه رسانه های بین المللی را بخود جلب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نزديک به سه هفته عدم حضور آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مجامع عمومی، گمانه زنی های رسانه ای را درباره بیماری او و یا شدت گرفتن آن مطرح کرده است؛ گمانه هایی که از سوی منابع رسمی ایران تایید نشده است.

البته آن گونه که خبرگزاری دولتی سوریه طی گزارش روز پنجشنبه ۳۱-۱۰-۲۰۱۳ نوشته آیت الله خامنه ای با محمد عبدالستار السید وزیر اوقاف سوریه دیدار کرده است. اما خبر این دیدار بجز در منابع عربی نزدیک به دولت سوریه در جای دیگری منعکس نشده است و رسانه های ایرانی به آن نپرداخته اند.

ماجرای بیماری آیت الله خامنه ای و صحبت هایی که درباره آن می شود، مسبوق به سابقه است. سایت ''ویکیلیکس'' که اقدام به انتشار اسناد محرمانه آمریکایی می کند، پیشتر در این باره اطلاعاتی منتشر کرده بود. بنا بر آن چه که در این سایت آمده است، یک بازرگان غیر ایرانی از آسیای مرکزی که به تهران رفت و آمد دارد، به نقل از اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در سال ۲۰۰۹ گفته است که آیت الله خامنه ای از سرطان رنج می برد.

اکنون و با غیبت سه هفته ای آیت الله خامنه ای، نشریه بریتانیایی ''تایمز'' در گزارشی به این غیبت اشاره کرده و نوشته است که رهبر جمهوری اسلامی ایران بر خلاف عادت در روز ''عید غدیر'' سخنرانی نکرده است.

''تایمز'' به نقل از حسین رستمی از مدیران سایت اصولگرای ''عماریون'' نزدیک به دفتر رهبر ایران نوشته است: ''خبرهای خوبی نمی‌رسد از حال بزرگترمان؛ عید غدیر هم با مردم و مهمانان صحبت نکردند....خیلی دعا کنید.''

تایمز هم‌چنین به نگرانی اصول‌گرایان از جانشینی احتمالی هاشمی رفسنجانی می‌پردازد: ''در صورت جانشینی هاشمی رفسنجانی، اصول‌گرایان نگران اتحاد اصلاح‌طلبان و روحانی خواهند بود که می‌تواند پایگاه قدرت‌شان و جای‌گاه محافظه‌کاران را تضعیف کند.''

البته یک مقام امنیتی غربی شاغل در منطقه خاورمیانه در این باره به ''تایمز'' گفته است: ''من آموخته‌ایم وقتی ادعاهایی درباره احتمال مرگ خامنه‌ای می‌شنوم، هیجان‌زده نشوم.''

سایت اسرائیلی ''دبکا'' نیز به غیبت آیت الله خامنه ای اشاره کرده است. این سایت عدم ظهور علنی رهبر جمهوری اسلامی ایران در روزهای عید قربان و عید غدیر را، ''سوال برانگیز'' خواند.

سایت ایرانی ''خودنویس'' نیز به نقل از ''یک منبع آگاه به مسائل امنیتی'' نوشته است که غیبت اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، در محافل داخلی سوال برانگیز شده است. به گفته این کارشناس، رسانه‌های خبری دولتی از یک طرف، و رسانه‌های نزدیک به هاشمی رفسنجانی و مطرح شدن ناگهانی سید مجتبی خامنه‌ای از سوی دیگر، به گمانه‌‌زنی‌هایی دامن زده است.

البته آن گونه که خبرگزاری دولتی سوریه نوشته است، آیت الله خامنه ای روز چهارشنبه ۳۰-۱۰-۲۰۱۳ با محمد عبد الستار السید وزیر اوقاف سوریه که به تهران سفر کرده، دیدار و گفت و گو کرده است.

بنا بر این گزارش آیت الله خامنه ای در این دیدار گفته است که ''پیروزی از آن دولت و مردم سوریه علیه دشمنان اسلام، انسانیت و منطقه خواهد بود.''

اما رسانه های ایران از این دیدار هیچ خبری منتشر نکرده اند.

برخی محافل سیاسی این غیبت آیت الله خامنه ای را سیاسی می دانند. اکنون شرایط در ایران به گونه ای است که دولت حسن روحانی در تلاش است ضمن حل بحران اتمی، تنش ها را با غرب کاهش دهد. این تلاش ها با اعتراض هایی از سوی اصولگرایان تندرو روبرو است که سعی می کنند در کار دولت روحانی مانع تراشی کنند.

برخی ناظران چنین غیبت هایی از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران را در مواقع حساس و نقطه عطف هایی سیاسی، مسبوق به سابقه می دانند. آن ها می گویند اکنون که احتمال دارد ایران اقدام به عقب نشینی هایی از برنامه اتمی خود بکند و سیاست های سابق خود را در دشمنی با آمریکا تغییر دهد، آیت الله خامنه ای نمی خواهد اظهار اظهار نظر کند و حضور خود در مجامع عمومی را به وقتی موکول کرده که فضای سیاسی و اجتماعی، روشنتر شده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size