نماینده شیراز: ''الحاق استان فارس به خلیج فارس ابلاغ شده است''

علیرغم اعتراض های صورت گرفته در این باره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جعفر قادری نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ایران می گوید که ''الحاق استان فارس به خلیج فارس'' ابلاغ و در حال طی کردن مراحل قانونی است.

به گزارش خبرگزاری ''مهر''، جعفر قادری پیش از ظهر پنج شنبه ۳۱-۱۰-۲۰۱۳ در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تذکرات لازم به برخی از نمایندگان و ائمه جمعه استان هرمزگان در خصوص اعتراض به مصوبه دولت داده شده، تاکید کرد: ''بحث اتصال استان فارس به خلیج فارس کاری قانونی و انجام شده است.''

وی تصریح کرد: ''این اتصال هیچگونه مشکل قانونی ندارد و در حال حاضر نیز مراحل رسمی خود را طی می کند.''

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی ایران با اشاره به اینکه حد فعالیت نمایندگان مجلس مشخص است، یادآور شد: ''در بخش تقسیمات کشوری بیش از اندازه اعتراض کردن جایز نیست.''

طرحی که قادری به آن اشاره می کند، باعث جدا شدن بخش هایی از استان هرمزگان و پیوستن آن به استان فارس می شود. اجرای این طرح باعث اعتراض های خیابانی در شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان شده که در چند نوبت نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان، تیرانداری هوایی کردند.

استان ''فارس'' هیچ راهی به سواحل جنوبی ایران ندارد و به نظر می رسد حکومت با الحاق شهرستان ''پارسیان'' که پیش از این''گاوبندی'' نام داشت، قصد دارد منفذی برای استان ''فارس'' به دریای جنوب باز کند که ایران آن را "خلیج فارس" و کشورهای عرب آن را "خلیج عربی" می نامند.

سرانجام در پی اعتراض ها و رایزنی ها، ۱۸۶ نماینده مجلس شورای اسلامی ایران با طرح الحاق مناطقی از استان هرمزگان به استان فارس، مخالفت کردند.

نامه وزیر کشور ایران که نشان از عدم مخالفت با الحاق پنج روستای شهر کوشکنار شهرستان پارسیان به استان فارس بود موجب شد تا پنج نماینده هرمزگانی روزهای پرکاری را برای توقف و لغو این مصوبه پشت سر بگذارند.

محمد آشوری تازیانی، نماینده مردم بندرعباس و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران هم در این باره گفته است: ''نظر جمعی نمایندگان ملت بر این است که این طرح بخشی از مجموعه تصمیمات شتاب‌زده و غیرکارشناسی دولت دهم در روزهای پایانی آن است که نه تنها نگرانی مردم را در پی داشته بلکه باعث بروز تنش‌هایی نیز در این مناطق شده و اساسا چنین طرح‌هایی تامین‌کننده منافع ملی کشورمان نیست.''

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید